Przegląd testowanych monitorów Przegląd testowanych monitorów

CTX 1995UE

Monitor CTX 1995UE przeznaczony jest do zastosowań CAD/CAM, biznesowych bądź zaawansowanych prac graficznych w warunkach domowych. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, na co wpłynęło m.in. pokrycie ekranu warstwami: antyodblaskową, antyelektrostatyczną i antyodbiciową, zastosowanie odpowiedniej ziarnistości luminoforu i maski (plamka - 0,26 mm) oraz - co ważne dla dłuższej pracy z monitorem - wykonanie maski wewnątrz kineskopu z inwaru. Dobrej jakości obrazu sprzyja pasmo wizyjne 130 MHz.

Instalacja monitora - dzięki technikom plug & play i DDC - przebiega automatycznie. Po dołączeniu monitora do komputera odbywa się autokonfiguracja systemu. W czasie pracy monitor pobiera do 130 W, w stanie "czuwania" pobór mocy zmniejsza się do 10 W.

Sterowanie nastawami monitora i konfigurowanie jakości obrazu odbywa się za pośrednictwem systemu menu OSD, wyświetlanego na ekranie. Obsługa menu odbywa się przy użyciu aż 7 przycisków, umieszczonych na froncie obudowy (do wyboru trzy podmenu - picture, color, status i cztery strzałki góra/dół, lewa/prawa). Zatwierdzenie wybranej pozycji menu następuje za pomocą przycisku (Enter), który jednocześnie (kiedy nie używane jest menu OSD) pozwala na przełączenie pracy monitora między dwoma sygnałami wejściowymi przesyłanymi za pośrednictwem złączy BNC lub D-Sub.

Podczas testów obrys obrazu nie reagował na gwałtowne przełączanie barwy ekranu z białej na czarną, także konwergencja kolorów i rozkład ostrości na ekranie były bez zarzutu. Jedyny efekt, do którego można mieć zastrzeżenia, to lekko zauważalne zniekształcenia kół umieszczonych w narożnikach obrazu kontrolnego.

Dzięki umiarkowanej cenie (mniej niż 3000 zł) i dobrej jakości obrazu, monitor CTX zajął w rankingu testowanych monitorów drugie miejsce. Jest to jednocześnie pierwsze miejsce w klasie monitorów FST.

Monitor CTX 1995UE sprzedawany jest z 3-letnią gwarancją.

EIZO FlexScan F67

Od stycznia br. firma EIZO oferuje aż dwa monitory klasy 50 cm (19") - FlexScan F67 i T68 - przeznaczony do zastosowań CAD/CAM i innych związanych z przetwarzaniem obrazów. Oba urządzenia są jednocześnie hubami USB (jedno wejście, cztery wyjścia), co pozwala na dołączanie do nich innych urządzeń peryferyjnych, korzystających z tego standardu. Bardziej popularną (i wcześniejszą) konstrukcją jest testowany monitor F67. Już wygląd monitora odróżnia go od innych przez charakterystyczną znacznie wygiętą do góry obudowę szyjki lampy kineskopowej.

Monitor FlexScan F67 jest wyposażony w specjalnie opracowany obwód scalony klasy DSP (Digital Signal Processor), pozwalający na bieżącą korekcję obrazu i dobór optymalnych warunków wyświetlania w zależności od rodzaju sygnału wideo. Prawdopodobnie te udoskonalenia sprawiły, że obraz wyświetlany na ekranie monitora był bardzo dobrej jakości. Jest to jeden z tych monitorów, w którym nagła zmiana jasności ekranu praktycznie nie powodowała żadnych zmian geometrii wyświetlanego obrazu. Jedynym niewielkim mankamentem było lekkie zniekształcenie geometrii dwóch (położonych jedno nad drugim) z czterech narożnych kół na obrazie kontrolnym.

Instalacja monitora dzięki wbudowanym funkcjom DDC2, współpracującym z systemami zgodnymi z plug & play, jest samoczynna włącznie z autokonfigurowaniem trybu pracy monitora. Wbudowany układ optyczny wiązki elektronowej korzysta z maski invarowej, przez co nawet długotrwała praca z monitorem nie powoduje zmian kolorystyki. Ekran jest powleczony wielowarstwowym pokryciem, pełniącym funkcje antyodblaskowe i antyelektrostatyczne (SuperErgoCoat). Jakość obrazu monitora F67 jest bardzo dobra.

Sterowanie pracą monitora w całości odbywa się za pośrednictwem systemu menu OSD, wyświetlanego na ekranie. Zapewnia ono pełne cyfrowe sterowanie włącznie z funkcją usuwania mory. Można je obsługiwać przy wykorzystaniu okrągłego klawisza, za pomocą którego wybierane są pozycje lewa-prawa, góra-dół, zatwierdzane poprzez wciśnięcie części centralnej. Do monitora można dołączyć dwa komputery, jeden za pośrednictwem złączy D-Sub, drugi przy użyciu złączy BNC. Do przełączania dwóch wejściowych sygnałów wideo służy jeden z dwóch przełączników, umieszczonych pod ekranem. Drugi z przełączników pozwala na automatyczne dopasowanie obrazu do ekranu (Auto-Sizing Button).

MPR II a TCO-92, TCO-95

Elementy optyki elektronowej, które służą w monitorach do sterowania wiązką elektronów, powodują podczas pracy powstawanie zmiennych pól magnetycznych i elektrycznych. Pola te mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie użytkownika monitora. Do oceny ich poziomu od kilku lat stosowane są rygorystyczne zalecenia Szwedzkiej Narodowej Komisji ds. Miar i Kontroli o nazwie MPR II. Coraz bardziej popularne stają się również ustalenia Szwedzkiej Konfederacji Pracowniczej TCO. Prezentujemy porównanie zaleceń obu instytucji, dotyczące emisji pól magnetycznych i elektrycznych. Mimo że niektóre wielkości dla MPR II i TCO są zbliżone (lub nawet takie same), to w rzeczywistości dotyczą różnych wielkości - znacznie mniejszych dla TCO, gdyż pomiar pól zachodzi w odległości 30 cm (a nie 50 cm, jak dla MPR II) - dlatego zalecenia TCO są ostrzejsze i bardziej bezpieczne z punktu widzenia użytkownika monitorów niż zalecenia MPR II.

Czy wyświetlacze LCD wyprą z rynku monitory CRT?

W krajowej ofercie monitorów warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Są to urządzenia kosztowne, jednak ze względu na inną zasadę działania niż monitory CRT - mniej szkodliwe dla zdrowia użytkownika, a przy tym zajmują co najwyżej połowę miejsca zarezerwowanego na biurku dla monitorów CRT. Ze uwagi na niewielki pobór energii zasilającej, stosowane są przede wszystkim w urządzeniach przenośnych (notebooki). Ostatnio coraz częściej pojawiają się monitory ciekłokrystaliczne TFT o rozmiarach do ponad 20". Są one używane m.in. tam, gdzie jest niewiele miejsca na ustawienie monitora, bądź ze względu na prestiż firmy.

Kto bowiem źle pomyśli o firmie, w której recepcjonistka lub sekretarka korzysta z kolorowego monitora ciekłokrystalicznego, który kosztuje tyle, ile popularny samochód małolitrażowy? Oferowane w chwili obecnej ekrany 20" LCD są droższe o ok. 5 razy od klasycznych monitorów CRT.


TOP 200