Przedstawiciele Unii Europejskej i USA porozumieli się w kwestii ochrony prywatności

Porozumienie musi zostać jeszcze ratyfikowane przez kraje członkowskie Unii.

Negocjatorzy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych osiągnęli wstępne porozumienie w kwestii ochrony danych osobowych. Z dobrze poinformowanych źródeł wiadomo że tylko brak formalnej zgody poszczególnych krajów piętnastki zmusił przedstawicieli Unii Europejskiej do wypowiadania ostrożnych stwierdzeń o znaczącym postępie w negocjacjach. Nie zmienia to jednak faktu, iż niezbędne są jeszcze pewne prace proceduralne, dotyczące tekstu wypracowanego porozumienia. Obie strony są zdeterminowane, żeby ostateczne decyzje podjęte zostały, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, jeszcze w marcu br.

Wszystkie państwa członkowskie Unii uznają wprowadzoną w 1998 r. dyrektywę, określającą zasady dotyczące przesyłania danych osobowych do innych państw. Zgodnie z jej literą, wymiana takich danych jest możliwa jedynie z krajami, które mają zabezpieczenia odpowiadające standardom unijnym.

Porozumienie oznacza, że amerykański Departament Handlu ustali listę firm i organizacji, które stosują się do amerykańskiego systemu opierającego się na tzw. zasadach bezpiecznego portu (safe harbor principles), tworzonych przez tę branżę. Firmy te będą uznawane w świetle ustawy Unii Europejskiej, która ma pojawić się w połowie br., jako reprezentujące odpowiednie standardy ochrony danych osobowych.

***

Przedstawiciele USA i Unii Europejskiej omówią kwestie ochrony prywatności

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200