Przede wszystkim nie szkodzić

W Polsce rozpoczął działalność Instytut Help Desk, który ma popularyzować ideę i narzędzia informatyczne wspomagające pracę działów pomocy technicznej.

W Polsce rozpoczął działalność Instytut Help Desk, który ma popularyzować ideę i narzędzia informatyczne wspomagające pracę działów pomocy technicznej.

Celem Instytutu Help Desk (IHD) w Polsce jest popularyzacja wiedzy na temat rozwiązań typu help desk i technologii informatycznych stosowanych w tej dziedzinie. Organizacja zamierza ściśle współpracować z siostrzaną firmą - Help Desk Institute w Niemczech. Jak zapewniają przedstawiciele instytutu, ich organizacja ma być niezależna od dostawców i producentów rozwiązań, mimo że jej założyciele wywodzą się z Blue Bridge, sprzedającej w Polsce rozwiązania Network Associates.

Ogarnąć firmową informatykę

Dynamicznie rozwijająca się informatyka wymaga coraz nowszych rozwiązań organizacyjnych - twierdzą przedstawiciele IHD. Jednym z nich jest help desk, czyli zgodnie z definicją "zespołów ludzi odpowiedzialnych za dostarczanie informacji technicznych do użytkowników systemu informatycznego oraz odpowiedzialnych za rozwiązywanie problemów związanych z jego użytkowaniem".

"Działania te wymagają przede wszystkim sprawnie działającego zespołu, a dopiero później narzędzi informatycznych wspomagających ich pracę" - mówi Artur Sygnatowicz, szef Instytutu Help Desk w Polsce, jednocześnie prezes Blue Bridge Sp. z o.o. "Na razie można stwierdzić, że w Polsce brak jest działu help desk z prawdziwego zdarzenia. Wiemy tylko o jednej firmie, która tworzy taki dział, toteż budowanie świadomości i popularyzowanie tej idei jest w Polsce tak ważne" - dodaje.

Szkolenia z pierwszej pomocy

IHD Polska zorganizował w ubiegłym tygodniu pierwszą z cyklu konferencji poświęconych problemom działów help desk, która ma popularyzować tę ideę wśród polskich informatyków. Zaproszeni na nią przedstawiciele Help Desk Institute w Niemczech przeprowadzili wiele wykładów na temat różnic i granic między kompetencjami i obowiązkami dostawców, z którymi podpisywana jest umowa serwisowa, a pracownikami departamentu help desk.

Podczas konferencji omówiono również narzędzia informatyczne wspomagające pracę osób pracujących w działach help desk. Wśród tych rozwiązań znalazły się produkty IBM (Tivoli) i Network Associates (McAfee HelpDesk i McAfee ServiceDesk). Jedno z pierwszych wdrożeń prowadzi IBM Polska.

Niemieckie korzenie

Polski Instytut Help Desk będzie korzystał z wiedzy i doświadczenia specjalistów niemieckich, z którymi nawiązano współpracę podczas jego tworzenia. Oprócz organizowania seminariów, spotkań dostawców i potencjalnych klientów, IHD ma także zająć się sprzedażą fachowej literatury, a także wydawać własny biuletyn.

Help Desk Institute (HDI) w Niemczech powstał w 1994 r. Prowadzi aktywną działalność szkoleniową i informacyjną w zakresie rozwiązań help desk na terenie Niemiec oraz Austrii i Szwajcarii. Obecnie do HDI w Niemczech należy ok. 150 firm. Help Desk Institute w Niemczech ściśle współpracuje z założonym 5 lat wcześniej Instytutem Help Desk w USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200