Przeciek Win XP RC1

Windows XP w wersji RC1 można pobrać bez żadnej autoryzacji z witryny jednego z partnerów Microsoftu.

Jak informowaliśmy wczoraj ("Windows XP - zapowiedź finału" - www.pcworld.pl/nws/aktualnosci/4354.html), Microsoft zakończył prace nad nad najnowszą wersją testową systemu Windows XP - Release Candidate 1 (RC1). Wersja "prawie finalna" systemu została udostępniona głównym partnerom Microsoftu.

Jednym z serwisów, na którym umieszczono kopię systemu jest witryna firmy hostingowej Conxion. Pracownicy tej firmy nie zastosowali jednak żadnej procedury autoryzacji dostępu do pliku .iso z nowym systemem, co umożliwiłoby zablokowanie możliwości pobrania pliku przez osoby do tego nieuprawnione. Informacja o niefrasobliwości firmy Conxion błyskawicznie została rozpowszechniona za pośrednictwem IRC-a oraz Usenetu. Spowodowało to lawinowy wzrost liczby pobrań pliku zawierającego nowy system Microsoftu. Pobieranie pliku jest dodatkowo ułatwione przez bardzo szybkie łącza internetowe firmy Conxion. Pozwalają one na osiągnięcie transferu rzędu nawet 215 kbps, przy średniej prędkości kilkudziesięciu kbps.

Do pliku z Windows XP RC1 nie prowadzi jednak bezpośrednio żaden link z witryny Conxion. Do pobrania systemu, konieczne jest wykorzystanie jednego z programów typu i wpisanie adresu bezpośrednio z poziomu aplikacji.