Prywatny klejnot

Sun Microsystems wprowadza zmiany w licencjonowaniu technologii Java.

Sun Microsystems wprowadza zmiany w licencjonowaniu technologii Java.

Klucz do zmian w planie licencyjnym stanowi projekt Peabody, inicjatywa wprowadzająca nowy model określany jako Java Internal Use License (JIUL, wymawiane po angielsku jako jewel, czyli klejnot). Pozwala on na wprowadzanie zmian do kodu źródłowego Java pod warunkiem, że posłużą one wyłącznie użytkownikowi. Sun chce w ten sposób zadowolić zarówno zwolenników open source, jak i tych, którzy oczekują kompatybilności.

JIUL nie wyklucza jednak, że powstaną i upowszechnią się niezgodne wersje Javy. "Umożliwiamy użytkownikom podjęcie tego ryzyka" - mówi Graham Hamilton, jeden z wiceprezesów Sun Microsystems. Ramy licencji JIUL będą gotowe w ciągu kilku tygodni. Wykorzystanie Javy w zgodzie z JIUL jest bezpłatne.

JIUL zastąpi dotychczasowy model licencjonowania zwany SCSL (Sun Community Source License), który nie był w pełni zrozumiały dla wielu użytkowników. "Spodziewam się, że licencjonowanie SCSL będzie powoli wycofywane. J2SE 6.0 najprawdopodobniej nie będziemy już udostępniać na zasadach SCSL" - twierdzi Graham Hamilton.

Wilk syty i owca też

"Staramy się zaspokoić potrzeby obu stron i stworzyć model licencjonowania oraz atmosferę współpracy, która jest możliwie najbliższa open source. Będziemy jednak respektować oczekiwania odnośnie do interoperacyjności" - mówi James Gosling, odpowiedzialny za rozwój technologiczny w dziale Sun Developer's Platform Group. Stwierdził też, że całkowite otwarcie Javy nie posłużyłoby wszystkim, wymieniając jako przeciwnika takiego działania m.in. brazylijski rząd. Przy okazji odniósł się on negatywnie do istniejących licencji open source, w szczególności General Public License. "Wiele licencji open source jest po prostu źle napisanych" - uważa James Gosling.

Po pierwsze: nie szkodzić

Leżący u podstaw nowej licencji projekt Peabody koncentruje się na przejrzystości w tworzeniu kodu źródłowego. "Programiści zdecydowanie domagają się możliwości regularnego przyglądania się kodowi" - tłumaczy Graham Hamilton. Programiści chcą także samodzielnie poprawiać błędy, a Sun nie chce, by licencje komplikowały to zadanie.

Wcześniej w ramach projektu Peabody powstała licencja JRL (Java Research License), którą opracowano z myślą o środowiskach naukowych. Umożliwia ona współdzielenie binarnych wersji dystrybucji Java udostępnianych w celach badawczych. Na zasadach JRL Sun publikuje kod źródłowy "biurkowego" środowiska wykonawczego (J2SE). Częścią projektu Peabody jest także JDL (Java Distribution License) - licencja stworzona z myślą o budowie komercyjnych projektów na dużą skalę wykorzystujących różne systemy operacyjne.

Nowy fundament

Przy okazji ogłaszania informacji o zmianach w licencjonowaniu platform i technologii Java, przedstawiciele Sun Microsystems zdradzili kilka szczegółów związanych z J2SE 6.0 (nazwa robocza Mustang), który trafi na rynek w pierwszej połowie 2006 r. Mustang ułatwi tworzenie aplikacji klienckich dla rozległych, wielodostępnych systemów klient-serwer. Nowa platforma będzie także obsługiwać kompletny zestaw technologii Web Services, obejmujący także JAX RPC. Mustang umożliwi aplikacjom klienckim Java wykorzystywanie Web Services do komunikacji z systemami wspierającymi działanie przedsiębiorstw zbudowanych na platformach Java lub .Net.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200