Protokół SIP w sesjach multimedialnych

Protokół SIP może zapewnić pewien zakres urozmaiconych form komunikacji, w tym usługi: find me/follow me, natychmiastowego wysyłania komunikatów, przeprowadzania telekonferencji i wideokonferencji, typu contex (identyfikacja wywołującego, rozmowa czekająca i podtrzymanie rozmowy), obsługi gier z wieloma graczami, tworzenie grup pracujących w czasie rzeczywistym i trybie whiteboarding. Używając protokołu SIP można łatwiej połączyć się z sieciami VPN.

Protokół SIP ułatwia również łączenie multimedialnych usług konwersacyjnych z innymi kategoriami usług, takimi jak informacje katalogowe, przeszukiwanie Web, ustalanie położenia i obecności.

SIP, będąc protokołem warstwy aplikacji, jest niezależny od technik dostępu. Komunikować się mogą uczestnicy sesji zlokalizowani w różnych sieciach IP. Na przykład protokół SIP może oferować bezproblemowe połączenia pomiędzy stacjonarnymi i mobilnymi sieciami, co stanowi podstawowy element w urzeczywistnianiu projektu konwergencji tych dwu typów sieci. Możliwości te zyskają na wadze, gdy mobilne sieci drugiej i trzeciej generacji obejmą swym zasięgiem cały świat.


TOP 200