Prostszy, tak samo skuteczny

Firma ESET udostępniła nową wersję swojego sztandarowego produktu antywirusowego - NOD32 2.0 do Windows 95/98/Me/NT/200/XP oraz Novell NetWare, Linux i DOS.

Podobnie jak w poprzednich wersjach, poza wykrywaniem wirusów na podstawie sygnatur zastosowano tutaj analizę heurystyczną, dzięki której program jest skuteczny także w walce z nowymi, nieskatalogowanymi jeszcze wirusami. Połączenie wykrywalności opartej na bazach sygnatur wirusów z analizą heurystyczną okazuje się skuteczne – NOD 32 dość regularnie otrzymuje w testach internetowego magazynu „Virus Bulletin” nagrody VB100% za 100% wykrywalność. NOD32 2.0 do Windows został przygotowany w polskiej wersji językowej, co jest dowodem nie tylko dbałości producenta o klientów, ale też i dużej konkurencji na polskim rynku oprogramowania antywirusowego.

NOD32 w wersji do Windows wyposażony jest obecnie w trzy niezależne monitory: AMON kontrolujący wszystkie uruchamiane lub otwierane zbiory, IMON skanujący wszystkie zbiory pobierane z Internetu (za pośrednictwem protokołów POP3, HTTP, FTP) oraz EMON skanujący pocztę elektroniczną. Zapewnia to większą elastyczność ochrony antywirusowej, szczególnie dla użytkowników intensywnie korzystających z Internetu i poczty elektronicznej. NOD32 reklamowany jest przy tym jako jeden z „najlżejszych” programów antywirusowych, w małym stopniu obciążających zasoby systemu operacyjnego. Nawet na stosunkowo wolnych komputerach sprawuje się dobrze i nie powoduje widocznych opóźnień pracy innych aplikacji. Wbudowane w NOD32 rezydentne monitory antywirusowe mają możliwość nie tylko wykrywania wirusów, ale także automatycznego ich usuwania. Jeżeli usunięcie wirusa jest niemożliwe, zainfekowany zbiór zostaje przesunięty do kwarantanny.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Ubuntu 23.10 wezwani do aktualizacji systemu
  • Wykryto niebezpieczne złośliwe oprogramowanie na macOS
  • Bankowy trojan Grandoreiro wrócił i atakuje że zdwojoną siłą

W wersji 2.0 został wprowadzony nowy harmonogram zdarzeń pozwalający na zaplanowanie skanowania zasobów komputera lub aktualizacji baz wirusów. Rozbudowane zostały także możliwości przenoszenia zainfekowanych zbiorów do kwarantanny. W nowej wersji NOD32 znajdziemy też tzw. konsolę systemu NOD32, która ułatwia dostęp do różnych opcji, narzędzi i ustawień oraz integruje wszystkie zainstalowane komponenty programu.

Aktualizacja baz wirusów programu może odbywać się z polskiego serwera nawet co godzinę. Pobierane z Internetu aktualizacje są niewielkie, zawierają bowiem tylko nowe sygnatury wirusów, aktualizacja NOD 32 2.0 nie powinna sprawiać kłopotów nawet przy modemowym dostępie do Internetu. Istnieje również możliwość aktualizacji programu z sieci lokalnej, z dyskietki lub płyty CD.

Informacje www.nod32.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200