Prostota i bezpieczeństwo

iTel planuje stworzenie platformy bezpiecznych transakcji elektronicznych. Firma zamierza konkurować na rynku rozliczeń transakcji internetowych z PolCard SA.

iTel planuje stworzenie platformy bezpiecznych transakcji elektronicznych. Firma zamierza konkurować na rynku rozliczeń transakcji internetowych z PolCard SA.

Utworzona we wrześniu br. iTel sp. z o.o. zamierza stworzyć platformę bezpiecznych transakcji internetowych, która ma połączyć użytkowników indywidualnych oraz małe i średnie firmy z bankami i . Firma zamierza czerpać zyski z prowizji od realizowanych transakcji. "Wykorzystując karty procesorowe, zamierzamy pełnić na rynku transakcji internetowych funkcję podobną do tej, jaką PolCard pełni na rynku transakcji wykonywanych za pomocą kart magnetycznych" - mówi Jarosław Nowrotek, członek zarządu firmy iTel.

Firma iTel podpisała już listy intencyjne z dwoma bankami, dotyczące współpracy przy oferowaniu usług. Ich komercyjne urucho- mienie zapowiedziano na styczeń 2001 r. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że do tego czasu zostanie uchwalona ustawa o podpisie elektronicznym. Do końca 2000 r. na rozwój działalności iTel właściciele firmy przeznaczą 3-5 mln zł. Budżet na przyszły rok na razie nie został określony. Jego wielkość zależy od liczby abonentów. Firma szacuje, że w ciągu roku uda się jej pozyskać ponad 100 tys. abonentów.

Udziałowcy i partnerzy

iTel została utworzona przez trzy firmy. Pierwszą jest działająca w bran-ży telekomunikacyjnej firma doradcza Synergies, która specjalizuje się w projektach telekomunikacyjnych i internetowych oraz zapewnianiu ich finansowania. Drugim udziałowcem jest Transmedia, zajmująca się tworzeniem technologii na potrzeby transakcji elektronicznych i bankowości internetowej. Kolejnym partnerem jest amerykański inwestor Hyde Industrial Holding, który jest zainteresowany finansowaniem przedsięwzięć internetowych.

Platforma dostępu do usług bankowości elektronicznej zostanie utworzona we współpracy z Formus Polska, który ma zapewnić infrastrukturę telekomunikacyjną, i francuską firmą Gemplus dostarczającą rozwiązania kart mikroprocesorowych. Partnerem firmy jest także Alcatel, który ma dostar-czyć oprogramowanie i urządzenia dostępowe.

Przeglądarka w telefonie

Firma zamierza oferować polskim klientom dostęp do usług bankowych, w tym możliwość sprawdzania stanu konta, dokonywania przelewów, a także usług handlu elektronicznego. iTel kieruje swoje usługi przede wszystkim do tych, którzy dotychczas nie korzystali z Internetu ze względu na skomplikowaną konfigurację urządzeń dostępowych i obawy o bezpieczeństwo transakcji elektronicznych.

Jednym z pierwszych oferowanych urządzeń dostępowych ma być telefon internetowy Web Touch One firmy Alcatel. Łączy on funkcje telefonu i terminalu z zainstalowaną przeglądarką internetową. Za jego pośrednictwem można także przesyłać listy elektroniczne. wiązanie połączenia z Internetem za pomocą Web Touch One ogranicza się do naciśnięcia jednego przycisku"mówi Jarosław Nowrotek. Urządzenie Alcatela ma ekran dotykowy, klawiaturę alfanumeryczną i wejście na karty procesorowe, co ma umożliwić wykorzystanie podpisu elektronicznego do autoryzacji transakcji.


TOP 200