Proste i efektywne przetwarzanie danych na brzegu sieci

Większość danych powstaje dzisiaj poza tradycyjnymi data center. I właśnie tam – mając na uwadze zwiększanie efektywności i szybkości działania – powinny być przetwarzane. Dostarczenie mocy obliczeniowej na brzeg sieci wymaga jednak nowego podejścia, uwzględniającego specyficzne wymogi bezpieczeństwa, trudne warunki środowiskowe oraz ograniczoną przestrzeń. Serwery edge computing Lenovo zapewniają wydajność, niezawodność i wytrzymałość w kompaktowych wymiarach.

Szybko rosnące zainteresowanie rozwiązaniami do przetwarzania na brzegu sieci wiąże się z rozwojem internetu rzeczy (IoT) oraz postępami czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0). Korelowanie aktualnych danych pochodzących z rozmaitych czujników z danymi historycznymi otwiera przed biznesem świat nowych możliwości. Można nie tylko błyskawicznie reagować na zdarzenia, ale nawet je przewidywać i podejmować działania proaktywne a to przy mniejszym zaangażowaniu pracowników, co przekłada się na eliminowanie błędów, typowych dla ludzkiej pracy manualnej.

Ostatecznie wszystko to przekłada się na przyspieszanie procesów biznesowych, unikanie awarii, eliminowanie przestojów i ograniczanie kosztów. Nowoczesne serwery brzegowe to idealne rozwiązanie dla hal fabrycznych i linii produkcyjnych, ale także magazynów, handlu detalicznego, zdalnych biur i wszelkich zastosowań, gdzie generowane w ogromnych ilościach dane powinny być szybko przetwarzane, żeby uzyskiwać informacje niezbędne do podejmowania decyzji.

Małe, mocne, niezawodne

Na ofertę edge computing Lenovo składają się kompaktowe serwery ThinkSystem SE350 oraz serwery ThinkAgile MX1021 umożliwiające integrację z chmurą Microsoft Azure Stack.

Cała rodzina ma kompaktowe rozmiary i gwarantuje niezawodną pracę nawet w gorących, zapylonych i podatnych na wibracje środowiskach. Filtry przeciwpyłowe, zdolność do pracy w zakresie temperatur od 0 do 55 stopni Celsjusza i przy wilgotności do 95% a także dodatkowe zabezpieczenia fizyczne, które chronią przed nieautoryzowanym dostępem do komponentów pozwalają na zastosowanie zarówno w halach fabrycznych, w kontenerach budowlanych czy na platformach wiertniczych. Jednocześnie są elastyczne w zakresie możliwości komunikacyjnych. Można je podłączyć do internetu na trzy sposoby: za pomocą kabla, modułu WIFI lub komórkowego LTE.

Ośmiordzeniowe lub szesnastordzeniowe procesory Intel Xeon-D, nawet 256 GB pamięci RAM DDR4 oraz do 16TB wewnętrznej pamięci masowej (dyski M.2 SSD) – to gwarancja, że nie zabraknie zasobów nawet do obsługi wymagających obciążeń a zarazem nie będziemy zużywać ogromnych ilości energii. Wszystko to w wyjątkowo kompaktowym rozmiarze: 1U wysokości, połowa szerokości i niepełna głębokość. Można postawić na półce, powiesić na ścianie lub zainstalować w szafie serwerowej.

Tradycja i nowoczesność

Serwer ThinkSystem SE350 to klasyczna konstrukcja, która została opracowana z myślą o wirtualizacji tradycyjnych aplikacji IT i OT. Równie dobrze sprawdzi się jednak wspierając działanie systemów Internet of Things. Natomiast serwer ThinkAgile MX1021 został opracowany wspólnie z Microsoft z myślą o chmurze hybrydowej.

Jest on w pełni certyfikowany dzięki czemu zapewnia wszystkie funkcje Azure Stack HCI. Dostępny jest w dwuwęzłowej konfiguracji klastrowej, która obejmuje sprzęt, oprogramowanie oraz wszystkie niezbędne licencje i usługi wsparcia – to kompletny pakiet edge computing, który można bardzo szybko rozbudowywać dodając kolejne węzły.

Połączenie infrastruktury hiperkonwergentej Lenovo z Microsoft Azure Stack HCI pozwala nie tylko uprościć infrastrukturę na brzegu sieci i ułatwić jej obsługę, ale także w prosty sposób wykorzystać chmurę publiczną Azure do uruchomienia dodatkowych usług. Przykładowo w chmurze można składować krótko i długookresowo dane, wykonywać kopie zapasowe i odzyskiwać z chmury całe środowiska a także wykorzystać działające w tym środowisk monitorowanie.

Do tego mamy do dyspozycji technologie takie jak Hyper-V, Storage Spaces Direct czy sieci definiowane programowo. Zarządzanie całością – sprzętem, oprogramowaniem i dodatkowymi usługami - odbywa się za pośrednictwem intuicyjnego portalu internetowego Windows Admin Center, który współpracuje z technologią Lenovo XClarity.

Na koniec warto wspomnieć, że rozwiązanie zapewnia optymalizacje kosztów. Dzięki temu, że wszystkie funkcje Azure Stack HCI są wbudowane w Windows Server 2019 potrzeba jest tylko jedna licencja.

Rozwiązania brzegowe przenoszą analizę danych bliżej źródła ich powstawania: sprzętu pomiarowego, czujników IoT, czy maszyn produkcyjnych. Umożliwia to wykrycie lub przewidzenie awarii w możliwie najkrótszym czasie, tak aby uniknąć kosztownych przestojów i strat w produkcji.

Dowiedz się więcej na www.lenovohci.pl