Proste i efektywne przetwarzanie danych na brzegu sieci

Większość danych powstaje dzisiaj poza tradycyjnymi data center. I właśnie tam – mając na uwadze zwiększanie efektywności i szybkości działania – powinny być przetwarzane. Dostarczenie mocy obliczeniowej na brzeg sieci wymaga jednak nowego podejścia, uwzględniającego specyficzne wymogi bezpieczeństwa, trudne warunki środowiskowe oraz ograniczoną przestrzeń. Serwery edge computing Lenovo zapewniają wydajność, niezawodność i wytrzymałość w kompaktowych wymiarach.

Szybko rosnące zainteresowanie rozwiązaniami do przetwarzania na brzegu sieci wiąże się z rozwojem internetu rzeczy (IoT) oraz postępami czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0). Korelowanie aktualnych danych pochodzących z rozmaitych czujników z danymi historycznymi otwiera przed biznesem świat nowych możliwości. Można nie tylko błyskawicznie reagować na zdarzenia, ale nawet je przewidywać i podejmować działania proaktywne a to przy mniejszym zaangażowaniu pracowników, co przekłada się na eliminowanie błędów, typowych dla ludzkiej pracy manualnej.

Ostatecznie wszystko to przekłada się na przyspieszanie procesów biznesowych, unikanie awarii, eliminowanie przestojów i ograniczanie kosztów. Nowoczesne serwery brzegowe to idealne rozwiązanie dla hal fabrycznych i linii produkcyjnych, ale także magazynów, handlu detalicznego, zdalnych biur i wszelkich zastosowań, gdzie generowane w ogromnych ilościach dane powinny być szybko przetwarzane, żeby uzyskiwać informacje niezbędne do podejmowania decyzji.

Zobacz również:

  • Przychody Lenovo spadają czwarty kwartał z rzędu
  • HPE rozwija europejskie centrum R&D

Małe, mocne, niezawodne

Na ofertę edge computing Lenovo składają się kompaktowe serwery ThinkSystem SE350 oraz serwery ThinkAgile MX1021 umożliwiające integrację z chmurą Microsoft Azure Stack.

Cała rodzina ma kompaktowe rozmiary i gwarantuje niezawodną pracę nawet w gorących, zapylonych i podatnych na wibracje środowiskach. Filtry przeciwpyłowe, zdolność do pracy w zakresie temperatur od 0 do 55 stopni Celsjusza i przy wilgotności do 95% a także dodatkowe zabezpieczenia fizyczne, które chronią przed nieautoryzowanym dostępem do komponentów pozwalają na zastosowanie zarówno w halach fabrycznych, w kontenerach budowlanych czy na platformach wiertniczych. Jednocześnie są elastyczne w zakresie możliwości komunikacyjnych. Można je podłączyć do internetu na trzy sposoby: za pomocą kabla, modułu WIFI lub komórkowego LTE.

Ośmiordzeniowe lub szesnastordzeniowe procesory Intel Xeon-D, nawet 256 GB pamięci RAM DDR4 oraz do 16TB wewnętrznej pamięci masowej (dyski M.2 SSD) – to gwarancja, że nie zabraknie zasobów nawet do obsługi wymagających obciążeń a zarazem nie będziemy zużywać ogromnych ilości energii. Wszystko to w wyjątkowo kompaktowym rozmiarze: 1U wysokości, połowa szerokości i niepełna głębokość. Można postawić na półce, powiesić na ścianie lub zainstalować w szafie serwerowej.

Tradycja i nowoczesność

Serwer ThinkSystem SE350 to klasyczna konstrukcja, która została opracowana z myślą o wirtualizacji tradycyjnych aplikacji IT i OT. Równie dobrze sprawdzi się jednak wspierając działanie systemów Internet of Things. Natomiast serwer ThinkAgile MX1021 został opracowany wspólnie z Microsoft z myślą o chmurze hybrydowej.

Jest on w pełni certyfikowany dzięki czemu zapewnia wszystkie funkcje Azure Stack HCI. Dostępny jest w dwuwęzłowej konfiguracji klastrowej, która obejmuje sprzęt, oprogramowanie oraz wszystkie niezbędne licencje i usługi wsparcia – to kompletny pakiet edge computing, który można bardzo szybko rozbudowywać dodając kolejne węzły.

Połączenie infrastruktury hiperkonwergentej Lenovo z Microsoft Azure Stack HCI pozwala nie tylko uprościć infrastrukturę na brzegu sieci i ułatwić jej obsługę, ale także w prosty sposób wykorzystać chmurę publiczną Azure do uruchomienia dodatkowych usług. Przykładowo w chmurze można składować krótko i długookresowo dane, wykonywać kopie zapasowe i odzyskiwać z chmury całe środowiska a także wykorzystać działające w tym środowisk monitorowanie.

Do tego mamy do dyspozycji technologie takie jak Hyper-V, Storage Spaces Direct czy sieci definiowane programowo. Zarządzanie całością – sprzętem, oprogramowaniem i dodatkowymi usługami - odbywa się za pośrednictwem intuicyjnego portalu internetowego Windows Admin Center, który współpracuje z technologią Lenovo XClarity.

Na koniec warto wspomnieć, że rozwiązanie zapewnia optymalizacje kosztów. Dzięki temu, że wszystkie funkcje Azure Stack HCI są wbudowane w Windows Server 2019 potrzeba jest tylko jedna licencja.

Rozwiązania brzegowe przenoszą analizę danych bliżej źródła ich powstawania: sprzętu pomiarowego, czujników IoT, czy maszyn produkcyjnych. Umożliwia to wykrycie lub przewidzenie awarii w możliwie najkrótszym czasie, tak aby uniknąć kosztownych przestojów i strat w produkcji.

Dowiedz się więcej na www.lenovohci.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200