Promowanie klastrów

Jak dotąd, użytkownicy NT to w większości małe i średniej wielkości firmy wykorzystujące ten system w środowiskach homogenicznych, gdzie nie występują problemy charakterystyczne dla sieci, w których współpracują odmienne systemy operacyjne. Nawet zaawansowani administratorzy unixowi mówią, że implementacja środowiska klastrowego wprowadza wiele komplikacji w procesie zarządzania siecią. Nie należy więc spodziewać się, że w NT będzie to zadanie łatwe.

Z drugiej strony użytkownicy, którzy mają wysokie wymagania dotyczące dostępności swoich serwerów pracujących na platformie Intela, nie będą mieli dużego wyboru. Rozwiązanie Microsoftu wydaje się być najbardziej standardowym spośród istniejących na rynku, mimo że nie jest jeszcze oficjalnie dostępne.

Niewielu jest dziś użytkowników, którzy wierzą, że technologia Microsoftu pozwoli im łączyć ze sobą serwery różnych producentów. Serwery takie, aby mogły wzajemnie przejmować od siebie realizowane zadania w przypadku awarii, muszą bowiem mieć możliwość szybkiego dostępu do swoich danych włącznie z informacjami zawartymi w pamięci podręcznej cache. Tak więc wszystkie dane zapisywane na jednym serwerze muszą być replikowane lub mirrorowane na innych serwerach lub współdzielonych systemach dyskowych, z których one korzystają. Wymagane jest także odpowiednie oprogramowanie, które będzie w stanie zaktualizować podręczną pamięć cache serwera przejmującego zadania innego.

Możliwe jest więc, że klastry Windows NT wymagać będą identycznie skonfigurowanych serwerów pochodzących od tego samego dostawcy. To podwyższa koszty inwestycji, ponieważ mało prawdopodobna będzie możliwość wykorzystania posiadanego sprzętu.

Nasz klient, nasz pan

Użytkownicy, którzy zdecydują się na samodzielne łączenie komponentów klastra będą mieli wiele problemów. Przede wszystkim dlatego, że każdy z producentów serwerów będzie próbował rozszerzać podstawowy pakiet Cluster Server Microsoftu o własne rozwiązania, specyficzne tylko dla jego produktów. Każdy z nich chce bowiem uzyskać przewagę nad konkurencją i jest to dla producentów o wiele ważniejsze niż zapewnienie pełnej kompatybilności ich rozwiązań.

Zanim jednak Cluster Server dostępny będzie na rynku, panować będzie na nim rozwiązanie Digitala, który od ponad roku sprzedaje swoje dwuserwerowe klastry dla Windows NT (ponad 3000 wdrożeń). Podobne rozwiązania dostarczają też firmy Vinca, Veritas i Octopus.

Analitycy przewidują, że klastry dla Windows NT nie zastąpią w perspektywie najbliższych kilku lat analogicznych rozwiązań unixowych. Stworzą one jednak możliwość taniego zwiększenia dostępności serwerów, z czego korzystać będą przede wszystkim małe i średnie firmy, mające świadomość, jak kosztowne mogą być przestoje w pracy.


TOP 200