Projekty na świecie

Stany Zjednoczone - W USA liczba osób pracujących w domu z roku na rok rośnie. W ciągu ostatnich dwóch lat - zdaniem specjalistów - uległa podwojeniu. Umożliwił to rozwój technologii, zwłaszcza telekomunikacyjnych.

Stany Zjednoczone - W USA liczba osób pracujących w domu z roku na rok rośnie. W ciągu ostatnich dwóch lat - zdaniem specjalistów - uległa podwojeniu. Umożliwił to rozwój technologii, zwłaszcza telekomunikacyjnych.

Praca domowa

Stany Zjednoczone - W USA liczba osób pracujących w domu z roku na rok rośnie. W ciągu ostatnich dwóch lat - zdaniem specjalistów - uległa podwojeniu. Umożliwił to rozwój technologii, zwłaszcza telekomunikacyjnych. Amerykański bank inwestycyjny Merrill Lynch od dwóch lat przeprowadza eksperyment dotyczący tzw. zdalnych pracowników. W dziale Private Client Technology ok. 300 spośród 1800 pracowników co najmniej dwa dni w tygodniu pracuje w domu. Z przeprowadzonych badań wynika, że w domowych pieleszach pracuje się o 10-50% bardziej efektywnie. Osoby pracujące w ten sposób ocenia się nie według czasu pracy, ale tego, czy skończyły zadanie w wyznaczonym terminie.

Zaoszczędzić rzeczywistość

Szwecja - Wirtualna rzeczywistość (VR) pomaga w różnego typu szkoleniach, pozwalając lepiej odzwierciedlić otaczającą rzeczywistość. Jednym z przykładów jej zastosowania jest projekt stworzony w Centrum Edukacji Alvadalen w Szwecji. Studenci tego ośrodka na symulatorze rzeczywistości wirtualnej trenują... ścinanie drzew. Zdaniem pracowników naukowych tej uczelni, studenci pracując w rzeczywistości wirtualnej byli mniej zdenerwowani niż w czasie ćwiczeń na prawdziwych maszynach. W razie popełnienia błędu kilkutonowa maszyna - wyposażona w 30-metrowe ramię - nie mogła wyrządzić nikomu krzywdy. Symulator VR zbudowano na bazie serwerze Onyx2 Silicon Graphics. Pracujące na nim oprogramowanie stworzyła kanadyjska firma Lateral Logic. Koszt treningu na wirtualnym symulatorze jest znacznie mniejszy niż w przypadku używania rzeczywistych maszyn i szacowany na 100 tys. USD, czyli cztery razy mniej niż cena maszyny do ścinania drzew.

Linux zatrzyma się w hotelu

Stany Zjednoczone - Cendant, firma zarządzająca ok. 4 tys. hoteli na całym świecie, postanowiła wyposażyć je w system Linux, na którym mają pracować aplikacje wspomagające zarządzanie hotelami. Projekt rozpoczął się na początku ub.r., a jego zakończenie planowane jest na wrzesień 1999 r. Serwery hotelowe będą pracowały na systemie OpenLinux v 1.1 firmy Caldera Systems. Jako terminale zastosowano komputery PC z zainstalowanym systemem Windows 95. Na serwerach hotelowych pracują m.in. systemy rezerwacji miejsc połączone z centralnym serwerem Cendant.

Internetowa centralka

Niemcy - D&S Dialog Marketing i Lucent Technologies zamierzają stworzyć w Niemczech pierwsze centrum telefonicznej obsługi klientów (call center), wykorzystujące Internet. Jest ono tworzone na potrzeby Deutsche Genossenschafts-Hypothekenbank z Hamburga - jednego z największych banków hipotecznych w Niemczech. Pozwoli klientom banku przy użyciu jednej linii telefonicznej na przeglądanie jednocześnie witryny WWW firmy i prowadzenie dialogu z agentem za pomocą "rozmów tekstowych" lub normalnej rozmowy telefonicznej przesyłanej przez system Voice over IP. Aplikację wspomagającą działanie centrum - CentreVu - dostarczył Lucent Technologies.

Z Pilotem na zakupy

Dania, Wielka Brytania - Symbol Technologies - producent rozwiązań dla Palm Pilota firmy 3Com - zawarł umowy z angielskimi i duńskimi supermarketami. Dzięki nim klienci stosujący komputery Palm Pilot lub urządzenie CS2000 będą mogli skanować kody kreskowe interesujących ich produktów. CS2000 jest wielkości wiecznego pióra. Jego cena wynosi ok. 162 USD. Niewykluczone, że będzie rozdawany stałym klientom, aby zapewnić sobie ich wierność - twierdzą przedstawiciele duńskiej sieci ISO. W pamięci urządzenia Symbol Technologies można przechowywać 200 kodów kreskowych, a także zapisać informacje o najczęściej kupowanych produktach czy wielkości zniżki dla stałych klientów. Ma to ułatwić dokonywanie zamówień przez Internet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200