Projektowanie z nowym AutoCAD-em

Dostępna jest najnowsza wersja AutoCAD-a 13c4 dla Windows 95.

Dostępna jest najnowsza wersja AutoCAD-a 13c4 dla Windows 95.

Do wersji beta pakietu AutoCAD dla Windows 95, przekazanej przez Autodesk Inc. do testowania pod koniec ub.r., można było mieć wiele zastrzeżeń: program nie wspierał np. standardu OLE 2.0 i nie obsługiwał długich nazw plików.

Wprowadzona obecnie na rynek handlowa wersja 13c4 prezentuje się dużo korzystniej.

Jest to chyba pierwszy AutoCad, którego wersja dla Windows sprawuje się lepiej niż wersja dla DOS. Program obsługuje długie nazwy plików (do 256 znaków), wspiera standardy OLE 2.0 (możliwość przeciągania obiektów do rysunku AutoCAD) i MAPI (poczta), pozwala tworzyć różne wzory tekstu przy użyciu okienek dialogowych i otwierać jednocześnie kilka sesji. Ostatnia opcja jest bardzo ważna, ponieważ AutoCAD (podobnie zresztą jak jego poprzednie wersje) nie pozwala - w ramach jednej aplikacji - otwierać więcej niż jednego rysunku.

Jedną z bardziej przydatnych opcji jest funkcja "direct distance entry". Znają ją użytkownicy eksploatujący starsze wersje narzędzia (Generic CAD), ponieważ Autodesk pożyczył to rozwiązanie (nie stosowane przez firmę od dwóch lat) właśnie od tych "staruszków". Funkcja ta pozwala rysować linię, przesuwając mysz w określonym kierunku oraz wpisując z klawiatury długość linii. Jest to zdecydowanie lepsza metoda, niż stosowana w poprzednich wersjach, w których użytkownik mógł definiować tylko względne długości linii (wpisując np. polecenie @25.4<4.901).

Jeśli chodzi o modelowanie obiektów przestrzennych, to Autodesk zmodyfikował motor przetwarzający te obiekty (wersja 1.6), dodając trzy nowe polecenia:

 • SolView - tworzenie pomocniczych, wycinkowych i ortograficznych (rzut prostokątny) prezentacji;

 • SolDraw - generowanie konturów i segmentów w oknach (wziernikach) budowanych przez SolView;

 • SolProf - budowanie obiektów trójwymiarowych.
Polecenia te wymagają jednak komputera o wysokiej wydajności - system wyposażony w Pentium 60 MHz i 16 MB RAM jest za wolny.

AutoCAD pracuje zgodnie ze standardem UNC (Universal Naming Convention) i użytkownik może otwierać rysunki nie wpisując litery identyfikującej dysk (np. C: czy D:). Pakiet sam przeszukuje dostępne dyski, również sieciowe.

Inne opcje oferowane przez tę wersję pakietu to: polecenie Cue Card zapożyczone z AutoCAD LT i edytor wierszowy (pracujący pod systemem DOS). Program wyświetla obiekty szybciej i nie wykonuje regeneracji obrazu po zmianie jego rozmiarów.

Gorzej przedstawia się sprawa wstecznej kompatybilności produktu. Użytkownicy mogą tu napotkać na wiele trudności. Problemy może stwarzać ARx: nowe środowisko programowania wbudowane w AutoCAD 13c4. Kod niektórych aplikacji oferowanych przez niezależnych producentów oprogramowania musi być rekompilowany - w przeciwnym wypadku mogą one nie współpracować z wersją AutoCAD.

Niektórych starszych narzędzi firmy (np. Designer 1.2 i AutoSurf 2.1) też nie można uruchamiać pod nową wersją pakietu. Autodesk pracuje już nad pakietem Mechanical Desktop, zawierającym nowe wersje narzędzi.

Kolejny problem: jeśli użytkownik chce otworzyć rysunek zawierający obiekty OLE 1.0 (budowane przy użyciu starszych wersji pakietu AutoCAD), to wersja 13c4 wyświetli je dopiero wtedy, gdy zostaną one przekształcone na obiekty standardu OLE 2.0. Problem w tym, że obiekty OLE 2.0 nie będą z kolei wyświetlane przez starsze wersje pakietu AutoCAD, które nie wspierają specyfikacji OLE 2.0.

Pakiet rozpoznaje format obiektów przestrzennych obecnych w otwieranym rysunku i jeśli zidentyfikuje obiekty budowane przy użyciu starszych narzędzi, to poddaje je automatycznie konwersji na format ACIS 1.6 - technologia ACIS umożliwia generowanie rysunków z modeli bryłowych. Jeśli rysunek zawiera obiekty formatu 1.5, to AutoCAD umożliwia zachowanie ich w tej postaci - użytkownik może wtedy przetwarzać takie rysunki przy wykorzystaniu wcześniejszej wersji pakietu.

 • AutoCAD for Windows 95 bez trudu rysuje trójwymiarowe obiekty.

 • AutoCAD dla Windows 95 (wersja 13c4)

 • AutoCAD dla Windows 95 jest w pełni 32-bitową aplikacją, która nie musi już korzystać (tak jak poprzednie wersje tego programu) z zewnętrznej protezy, jaką był interfejs Win32.

  Zalety: program wspiera długie nazwy plików i pozwala na otwieranie kilku sesji. Komplet oprogramowania (w tym wersje dla DOS, Windows 3.x Windows NT i Windows 95) znajduje się na jednym dysku CD-ROM.

  Wady: producent nie zadbał o zgodność wsteczną i niektóre aplikacje oferowane przez niezależnych producentów oprogramowania muszą być rekompilowane.

  Producent: Autodesk Inc.

  Adres firmowej strony WWW -http://www.autodesk.com

  Cena: 3750 USD (CD-ROM), 3995 USD (dyskietki) (w ofercie Designers, Warszawa, tel. 665 39 21, fax 664 11 90)

  Platformy: DOS, Windows 3.1, Windows 95, Windows NT i kilka odmian systemu Unix.

 • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200