Projekt na szóstkę

Dzieci sieci

Marcin Gębala stworzył aplikację MMGsystem, która informacje o stanie dróg może pobierać z tysięcy kamer instalowanych na polskich drogach i prezentować bezpłatnie zarówno w wersji mobilnej, jak i w postaci standardowej mapy zakorkowania, utrudnień i fotoradarów.

Marta Stefańczyk, nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół Łączności w Krakowie, a zarazem pomysłodawczyni Festiwalu, może po jego 4. już edycji mówić, że w konkursie biorą udział "dzieci sieci". "Komputer znają od zawsze. Po Internecie chodzą jak po własnym domu. Trzeba tylko ich dopingować, aby chcieli poświęcić wolny czas na dodatkowe, festiwalowe projekty" - wyjaśnia. Festiwal służy właśnie promocji najlepszych prac informatycznych autorstwa uczniów krakowskich technicznych szkół ponadgimnazjalnych. "Spotkanie to daje młodzieży szansę na zaprezentowanie umiejętności i umacnia w przekonaniu, że warto poszerzać wiedzę i rozwijać pasje. W tym roku w konkursie startowali reprezentanci Zespołu Szkół Łączności, Zespołu Szkół Energetycznych oraz Zespołu Szkół numer 1" - mówi.

Marcin Gębala wygrał w kategorii "użytkowa aplikacja WWW". Ale jego konkurenci również przedstawili wybitne prace. Mieszko Domagała z Zespołu Szkół Elektrycznych w Krakowie, który zdobył drugie Grand Prix festiwalu, zaprezentował "znajdowarkę" mulfin.pl. "Klasyczna wyszukiwarka pokazuje wyniki bez ładu i składu. Natomiast moja aplikacja znajduje najtrafniejsze strony, przeanalizowawszy wyniki trzech wyszukiwarek - Google, Yahoo i Bing. Zaimplementowałem również mechanizm Turbo, który automatycznie otwiera stronę o najlepszym dopasowaniu do pytania" - przedstawia swój projekt.

W tej kategorii zaprezentowali się także Sebastian Badura (ZSŁ) i Tomasz Łaguz (ZSŁ). Pomysł Sebastiana to FastDoc (fastdoc.pl) - narzędzie umożliwiające przeszukiwanie dokumentacji najpopularniejszych języków programowania oraz frameworków jak np. HTML, HTML5, PHP, MySQL. Znowuż Tomasz Łaguz stworzył program ułatwiający znajdowanie ofert na rynku nieruchomości, korzystając z map publicznie dostępnych w geoportal.gov.pl. Ale prezentacje "dzieci sieci" nie dotyczyły tylko gier, aplikacji internetowych czy programów. Na festiwalu uczniowie pokazali też dokonania w dziedzinie grafiki komputerowej 2D i 3D oraz filmów animowanych. Informacje o festiwalu można znaleźć na stronie sbs2k.tl.krakow.pl/ptpi/festiwal.aspx, a projekty uczniów - sbs2k.tl.krakow.pl/ptpi/prace.aspx.

Szukamy firm i instytucji, które chciałyby - wespół z tygodnikiem Computerworld - zastanowić się nad ogólnopolskim projektem edukacyjnym, bazując na dokonaniach Festiwalu Informatycznego. Prosimy o kontakt z autorem tekstu - mailto:[email protected].

Wyniki konkursu:

Grand Prix

Marcin Gębala (Zespół Szkół Łączności)

Mieszko Domagała (Zespół Szkół Energetycznych)

Kategoria "Flash/Felex/AIR"

1 miejsce - Paweł Wciślak (ZSŁ)

2 miejsce - Dawid Pawlik, Artur Majcher (ZSŁ)

3 miejsce - Grzegorz Guguła i Marcin Szczygieł (ZSŁ)

4 miejsce - Dariusz Zaręba, Mateusz Rajca (ZSŁ)

Kategoria "użytkowa Aplikacja WWW"

1 miejsce - Marcin Gębala (ZSŁ)

2 miejsce - Mieszko Domagała (ZSE)

3 miejsce (ex aequo) - Sebastian Badura (ZSŁ) i Tomasz Łaguz (ZSŁ)

Kategoria "program"

1 miejsce - Artur Gdański (ZSŁ)

2 miejsce - Bartosz Szewczyk (ZS1)

3 miejsce - Marcin Kołodziej (ZSŁ)

4 miejsce - Szymon Rozkocha, Tomasz Kopek (ZSE)

Kategoria "grafika 2D i 3D"

1 miejsce - Piotr Rajtar (ZSŁ)

2 miejsce - Andrzej Wolak (ZSE)

3 miejsce - Katarzyna Bartusiak (ZSE)

4 miejsce - Hubert Olszowski (ZSŁ)

Kategoria "film (animacja) 3D"

wyróżnienie: Piotr Kotula (ZSŁ)

Kategoria Nagroda Publiczności

Mieszko Domagała (Zespół Szkół Energetycznych)


TOP 200