Projekt automatyzacji sieci telekomunikacyjnych Linux Foundation potroił bazę uczestników

Nephio R1 wprowadza funkcje umożliwiające firmom telekomunikacyjnym wydajną konfigurację i zarządzanie infrastrukturą chmurową i funkcjami sieciowymi za pomocą automatyzacji intencji opartej na Kubernetes.

Growtika/1200 Unsplash

Project Nephio, inicjatywa open source partnerów z całej branży telekomunikacyjnej pracująca nad prawdziwą automatyzacją natywną dla chmury w ramach Linux Foundation, ogłosiła wczoraj dostępność swojej wersji 1 (R1). Wersja 1 Nephio zapewnia natywną dla chmury automatyzację opartą na intencjach przy użyciu Kubernetes z Gitops, aby zwiększyć wdrażanie i wydajność sieci telekomunikacyjnych.R1 zapewnia solidną podstawę interoperacyjności z LF Networking, CNCF, Project Sylva i CAMARA, umożliwiając dalsze szybkie wdrażanie.

Wspólne szablony automatyzacji znacznie upraszczają wdrażanie i zarządzanie infrastrukturą chmurową wielu dostawców i funkcjami sieciowymi w ramach wdrożeń brzegowych na dużą skalę. Zapewnia bezdotykowe udostępnianie infrastruktury chmury i funkcji sieciowych, co może zapewnić zwiększoną dostępność i odporność sieci przy jednoczesnym skróceniu przestojów konserwacyjnych.

Zobacz również:

  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Od czasu uruchomienia w kwietniu 2022 r. we współpracy z Google Cloud, dostawcy usług chmurowych, telekomunikacyjnych i sieciowych przyjęli Nephio, rozszerzając kod seed dostarczany przez Google Cloud w celu dostarczenia R1. Społeczność jest nadal zaangażowana w ulepszanie Nephio o dodatkowe przypadki użycia w przyszłych wersjach.

„Nephio to przełom dla branży telekomunikacyjnej. Może pomóc firmom telekomunikacyjnym w wydajnej i niezawodnej automatyzacji całej sieci, przy jednoczesnym osiągnięciu prawdziwego zero-touch provisioning. Szybkość, z jaką społeczność przyjęła zasady Kubernetes i dalej rozwijała kod zalążkowy Google Cloud, aby dostarczyć Nephio R1, jest naprawdę fenomenalna. Oczywiste jest, że istnieje duże zapotrzebowanie na automatyzację opartą na intencjach w celu uproszczenia wdrożeń telekomunikacyjnych, a Nephio jest dobrze przygotowane, aby sprostać temu zapotrzebowaniu”, uważa Kandan Kathirvel, przewodniczący Technicznego Komitetu Sterującego Nephio.

„Upraszczając złożoność orkiestracji wzajemnie połączonych obciążeń w dużych wdrożeniach brzegowych, R1 stanowi znaczący postęp w zarządzaniu dużymi systemami w ekosystemie natywnym dla chmury”, komentuje Arpit Joshipura, dyrektor generalny Networking, Edge i IoT, Linux Foundation.

„Branża telekomunikacyjna bardzo potrzebuje otwartych, standardowych, wydajnych rozwiązań automatyzacji natywnych dla chmury, aby nadążyć za wymaganiami dotyczącymi łączności”, powiedział Gabriele Di Piazza, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w Google Cloud. "Wydanie Nephio R1 upraszcza wdrożenia oparte na chmurze i zarządzanie siecią, jednocześnie demonstrując znaczenie współpracy firm telekomunikacyjnych i technologicznych w celu opracowania otwartych, natywnych dla chmury rozwiązań automatyzacji, które są skalowalne, niezawodne i bezpieczne".

Nephio R1 wprowadza funkcje umożliwiające firmom telekomunikacyjnym wydajną konfigurację i zarządzanie infrastrukturą chmurową i funkcjami sieciowymi za pomocą automatyzacji intencji opartej na Kubernetes.

Najważniejsze cechy wersji 1:

• Ramy do orkiestracji natywnych funkcji sieciowych w chmurze (CNF), infrastruktury i zarządzania cyklem życia w różnych domenach.

• Podstawowe zasady Nephio i integracja Kubernetes z niestandardowymi definicjami zasobów (CRD).

• Ulepszone środowisko użytkownika i środowisko piaskownicy.

Szczegóły nowych funkcji:

Wspólne szablony konfiguracji do dostarczania i zarządzania cyklem życia infrastruktury chmurowej, klastrów Kubernetes, funkcji sieciowych 5G i konfiguracji sieci.

Zarządzanie pakietami w oparciu o Gitops i skalowalne wdrażanie przy użyciu Kubernetes Resource Model (KRM) i Configuration as data (CaD).

Jednolity Kubernetes CRD i oparte na operatorze wdrażanie infrastruktury wielochmurowej i funkcji sieciowych wielu dostawców

Płaszczyzna kontroli Nephio oparta na Kubernetes, która obsługuje pojedynczy panel zarządzania wdrożeniami na dużą skalę

Wspólny zestaw interfejsów użytkownika i API do integracji z warstwami orkiestracji usług

Zarządzanie i zatwierdzanie konfiguracji oparte na wielu osobach.

Więcej szczegółów o R1 znajduje się w dokumentacji.

Źródło: Linux Foundation

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200