Programy na chwilę

Na rozwoju rynku ASP zależy producentom aplikacji ERP. SAP połączył siły z Hewlett-Packardem i firmą telekomunikacyjną Qwest, aby udostępniać użytkownikom swoje oprogramowanie przez sieć. Podobne sojusze zawiązał PeopleSoft. Wynajmowaniem aplikacji Oracle zajmie się dział Oracle Online. Dla producentów systemów zintegrowanych model ASP jest szansą na wejście na rynek małych i średnich przedsiębiorstw, nieosiągalnych dotychczas ze względów finansowych. Szansą tym bardziej godną uwagi, że rynek tzw. dużych użytkowników powoli się nasyca. Potencjalni klienci ASP to również szybko rozwijające się firmy, które nie są w stanie nadążyć z rozbudową infrastruktury informatycznej, a także firmy działające na bardzo konkurencyjnych rynkach, zmuszone do wykorzystywania najnowszych osiągnięć technologicznych.

Za i przeciw

Dla użytkowników największą korzyścią z wynajmu aplikacji może być rozłożenie kosztów w czasie. Kupno i uruchomienie własnego oprogramowania na własnym sprzęcie wymaga wysokich nakładów, co jest szczególnie dotkliwe dla niewielkich firm o ograniczonych zasobach. Stałe koszty, które są ponoszone w związku z amortyzacją sprzętu i oprogramowania niezależnie od stopnia jego użytkowania, mogą być przekształcone w koszty zmieniające się w zależności od rzeczywistych, bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Struktura kosztów staje się przewidywalna. Nieliczne dotychczas firmy ASP twierdzą, że korzystanie z ich usług znacznie zmniejsza całkowity koszt posiadania oprogramowania. Koszty zakupu licencji i użytkowania sprzętu dzielą się na wielu klientów. Im bardziej firma ASP jest wyspecjalizowana, nastawiona na określoną grupę klientów, tym większe są potencjalne korzyści.

Wiele argumentów przemawia również przeciwko korzystaniu z ASP. Zawsze oddanie kontroli nad aplikacjami i danymi zewnętrznej firmie jest ryzykowne. Na razie brakuje przykładów korzyści odniesionych w wyniku przyjęcia tego modelu sprzedaży i użytkowania aplikacji. Nie udało się jeszcze wypracować modelu pobierania płatności za czas korzystania z oprogramowania. Powstają wątpliwości dotyczące możliwości parametryzacji wynajmowanych aplikacji i dostosowania w ten sposób ich standardowej wersji do potrzeb danego użytkownika.

Agencje badań rynkowych w znacznym stopniu różnią się w przewidywaniach dotyczących tempa rozwoju rynku ASP. Forrester Research prognozuje, że obroty na tym rynku w 2001 r. osiągną 10 mld USD. Według danych IDC dopiero w roku 2003 rynek osiągnie wartość 2 mld USD.

Analitycy są jednak zgodni, że choć na razie rynek praktycznie nie istnieje (IDC szacuje jego wielkość na zaledwie 150 mln USD w tym roku), to przyszłość należy do aplikacji do wynajęcia.

Z życia ASP

Futurelink jest przykładem firmy, która zmierza w kierunku modelu Application Service Provider. "Klient ma dostęp do potrzebnych mu aplikacji za pośrednictwem przeglądarki. Płaci się wyłącznie za rzeczywiste wykorzystanie programów. To najlepsza drogą do upowszechnienia informatyki" - twierdzi prezes Futurelink. Na razie firma ta jest na początku drogi do urzeczywistnienia swojej wizji. Obecnie gros dochodów czerpie ona z działalności integracyjnej, doradztwa, rozwoju oprogramowania. Jest to typowe dla większości firm ASP.

Jako ASP, Futurelink oferuje trzy rodzaje usług:

1. Hosted outsourcing

Futurelink przejmuje infrastrukturę informatyczną klienta, przenosząc dane i aplikacje na serwery w swoim centrum obliczeniowym. Po stronie klienta pozostają jedynie terminale lub stacje robocze, połączone z centralą Futurelink łączami dedykowanymi.

2. Application hosting

Futurelink dostarcza oprogramowanie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem, wstępnie dostosowane do potrzeb określonego segmentu rynku. To obecnie podstawa działalności większości firm ASP. Klient ma dostęp do aplikacji poprzez własną infrastrukturę informatyczną.

3. Application portal

Usługa skierowana przede wszystkim do małych firm, które potrzebują oprogramowania biurowego, systemów zarządzania pocztą elektroniczną i kontaktami. Klient będzie miał możliwość korzystania z aplikacji za pośrednictwem przeglądarki WWW . Opłaty mają być uzależnione od stopnia wykorzystania aplikacji. Jest to znaczna zmiana w porównaniu do poprzednich usług, opłacanych w stałych ratach, w ramach kilkuletniego kontraktu. Docelowo Futurelink zamierza pobierać opłaty za czas użytkowania aplikacji lub za każde ukończone zadanie. (dot)


TOP 200