Program dla ludzi

Aplikacja PeopleSoft, znanego producenta systemów ERP, będzie sprzedawana w Polsce. Na razie nie jest znana w środowisku polskich konsultantów i użytkowników.

Aplikacja PeopleSoft, znanego producenta systemów ERP, będzie sprzedawana w Polsce. Na razie nie jest znana w środowisku polskich konsultantów i użytkowników.

Amerykańska firma PeopleSoft pojawiła się na rynku niespełna 12 lat temu jako producent zestawu aplikacji wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi. Następnie w ofercie firmy pojawiło się oprogramowanie do obsługi finansów. Z czasem PeopleSoft stworzył zintegrowany pakiet, porównywany z SAP R/3, Oracle Applications czy Baan IV. Jak już informowaliśmy, prawdopodobnie od przyszłego roku wdrożeniami oprogramowania PeopleSoft w Polsce zajmie się firma TRW ISCS.

Najważniejsi są ludzie

W skład systemu PeopleSoft w wersji 7.5, wprowadzonego na rynek ponad rok temu, wchodzą moduły zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, produkcją, dystrybucją, gospodarką materiałową i łańcuchem dostaw oraz projektami. Firma oferuje też własne oprogramowanie do pomiaru efektywności działania przedsiębiorstwa. Od lat największym uznaniem cieszy się aplikacja PeopleSoft do zarządzania zasobami ludzkimi. W opinii amerykańskich specjalistów, jest to jedno z najlepszych rozwiązań tego typu dostępnych w USA.

System zarządzania zasobami ludzkimi PeopleSoft wspomaga wszystkie procesy związane z obsługą pracowników m.in. zatrudnianie, szkolenie, awansowanie, przydzielanie zadań, zwalnianie. Według producenta, możliwe jest sterowanie ścieżkami kariery, tworzenie i kontrolowanie programów motywacyjnych, kierowanie programami adaptacyjnymi dla obcokrajowców. W programie są prowadzone rejestry usług medycznych czy finansowych, świadczonych na rzecz pracowników przez zakład pracy. Dostępna jest bieżąca informacja na temat przebiegu kariery zawodowej pracownika, jego wykształcenia, dotychczasowych doświadczeń, kompetencji, zdolności i preferencji, stażu pracy, przyznanych nagród i udzielonych kar, a nawet subiektywnych opinii wystawionych przez współpracowników. Zgromadzenie tak wielu informacji o pracownikach w jednym miejscu ma ułatwiać przydzielanie ich do poszczególnych projektów, ich okresową ocenę, określanie ścieżek rozwoju. Pracownicy mogą mieć dostęp do informacji na swój temat za pomocą przeglądarki WWW.

Obok modułu kadrowego, specjaliści wyrażają również pozytywną opinię o zestawie aplikacji wspomagających zarządzanie finansami. W jego skład wchodzą klasyczne moduły, takie jak należności, zobowiązania, budżet, zarządzanie środkami trwałymi, księga główna czy koszty. Zintegrowane są z nimi systemy wspomagające zarządzanie gotówką czy ryzykiem, umożliwiające planowanie, szacowanie i monitorowanie projektów inwestycyjnych, przeprowadzanie wielowymiarowych analiz.

O aplikacji finansowej PeopleSoftu mówi się, że jest bardziej elastyczna niż w przypadku konkurencyjnych produktów. Umożliwia niemal dowolne definiowanie planu kont, raportów finansowych, budżetów. PeopleSoft szczyci się, że korzystając z jego oprogramowania, zmiana struktury księgowości po wykupieniu przedsiębiorstwa czy fuzji z inną firmą jest niewielkim problemem. Aplikacja uwzględnia zasady księgowości Europejskiej Unii Walutowej, wielowalutowość, umożliwia tworzenie raportów w wielu językach.

Słaby punkt

Większość analityków zgadza się także, że pod względem obsługi produkcji, logistyki i dystrybucji, rozwiązania PeopleSoft ustępują innym systemom ERP. Zostały włączone do pakietu dopiero w 1998 r. i na razie są niezbyt rozbudowane, by stanowić konkurencję dla SAP R/3 czy Baan IV. Zarzutem wysuwanym pod adresem PeopleSoft 7.5 jest brak rozwiązań wspierających zarządzanie kontaktami z klientem i systemów automatyzacji sprzedaży.

Konsultanci współpracujący przy wdrażaniu systemu PeopleSoft stwierdzają zazwyczaj, że jego implementacja jest znacznie łatwiejsza, niż w przypadku większości systemów ERP z tzw. górnej półki. Wynika to z zastosowania narzędzi PeopleTools, służących do rozwoju i modyfikacji systemu na potrzeby użytkownika. "PeopleSoft posiada duże możliwości parametryzacji. Wiele zmian niezbędnych przy dostosowywaniu systemu do specyficznych potrzeb może być wykonanych przez doświadczonego użytkownika, bez uciekania się do pomocy programisty" - mówi Maciej Głazewski, konsultant polskiego oddziału Andersen Consulting. Jednocześnie pakiet ma prosty, intuicyjny interfejs użytkownika.

PeopleSoft jest przeznaczony w zasadzie dla przedsiębiorstw wszystkich sektorów gospodarki, relatywnie rzadko jest jednak wdrażany w firmach handlowych i przemysłowych w zakresie wykraczającym poza systemy wspomagające zarządzanie zasobami ludzkimi.

Do tej pory 90% wdrożeń pakietu zostało zrealizowanych w USA. Częściowo jest to wynik polityki firmy, częściowo wynika z trudności w dostosowaniu systemów zarządzania zasobami ludzkimi do przepisów i zwyczajów danego kraju.

Koniec klienta i serwera

Trwają przygotowania do wydania kolejnej wersji pakietu ERP PeopleSoft. Pierwsze aplikacje wersji 8.0 będą dostępne pod koniec br.

PeopleSoft najpierw wprowadzi na rynek narzędzie analityczne rozszerzające funkcjonalność aplikacji wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi. Wkrótce potem pojawią się nowe narzędzia analizy i tworzenia raportów dotyczących działalności firmy w zakresie finansów, zaopatrzenia, kontaktów z klientami i łańcucha dostaw.

Wersja 8.0 zakończy przejście PeopleSoft z architektury klient/serwer na sieciową architekturę opartą na silnym serwerze i "chudym" kliencie HTML. Przedstawiciele firmy zapowiadają również stworzenie bardziej intuicyjnego interfejsu użytkownika.

Według nieoficjalnych informacji, PeopleSoft ma zamiar kupić jednego z producentów systemów front-office i w ten sposób uzupełnić swój pakiet oprogramowania bądź wejść w sojusz z firmą Vantive lub Siebel Systems. Pakiet ERP PeopleSoft ma zostać rozbudowany o rozwiązania innych producentów w ramach strategii "otwartej integracji", zwłaszcza w zakresie logistyki, sprzedaży, produkcji, obsługi call-center.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200