Program Antywirusowy w każdym procesorze

Modernizacja nie wystarczy

Według przedstawicieli obu firm, obecne podejście do kwestii bezpieczeństwa systemów IT nie jest współmierne dla rosnącej liczby zagrożeń. "Obecny model ochrony informacji nie może zostać efektywnie wykorzystany w obliczu rosnącej liczby urządzeń podłączonych do Internetu. Modernizacja dotychczasowych rozwiązań nie wystarczy. Potrzeba zasadniczej zmiany podejścia do bezpieczeństwa IT" - twierdzi Dave DeWalt, prezes McAfee. Połączenie obu firm ma również przynieść korzyści związane z integracją rozwiązań technicznych m.in. w zakresie rozwiązań mobilnych. Wysoki potencjał ma wynikać m.in. z połączenia rozwiązań należącej do McAfee firmy SolidCare oraz przejętej przez Intela firmy Wind River. Intel pozostanie jednak otwarty na współpracę z innymi dostawcami rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Po zamknięciu transakcji McAfee będzie działać jako niezależny podmiot w ramach Intel Software & Services Group.

Zdaniem analityków, spekulacje na temat fuzji firmy McAfee z większym dostawcą rozwiązań IT pojawiały się od dłuższego czasu. Jako potencjalnego nabywcę rzadko jednak wymieniano firmę Intel. "Zapowiedziana transakcja to nie lada zaskoczenie. Można domniemywać, że kilku innych gigantów branży IT odniosłoby większe korzyści z przejęcia McAfee w kontekście synergii produktowych" - uważa Ruggero Contu, analityk Gartnera.

Zakup McAfee będzie kosztował Intela 7,7 mld USD, ok. 48 USD na jedną akcję. Jest to cena o ok. 60% wyższa od wartości rynkowej McAfee. Z niepotwierdzonych informacji wynika jednak, że proponowana premia nie satysfakcjonuje części udziałowców McAfee. Przynajmniej dwie kancelarie adwokackie przygotowują bowiem oficjalne pozwy skierowane przeciwko radzie nadzorczej spółki o działanie na niekorzyść udziałowców spółki w wyniku zaaprobowania fuzji z Intelem. Jednocześnie tak wysoka premia dla akcjonariuszy to efekt licytacji, która najprawdopodobniej poprzedziła zawarcie wstępnej umowy. "Trudno mi wyobrazić sobie, że gracze przelicytowani przez Intela zrezygnują tak łatwo z inwestycji w sektor bezpieczeństwa IT" - mówi Chris Christiansen, analityk IDC. Nie wyklucza on, że zakupem McAfee zainteresowane były m.in. Oracle i IBM.

Komentarz

Decyzja Intela o zakupie producenta oprogramowania do ochrony komputerów jest wyraźnym sygnałem dla branży i inwestorów, że bezpieczeństwo jest podstawą przyszłych usług i produktów w dziedzinie IT. Co ważne dla obecnych i przyszłych klientów, zasoby Intela umożliwią McAfee zapewnienie ochrony różnym urządzeniom i punktom końcowym, co Trend Micro oferuje w ramach infrastruktury Smart Protection Network. Jednak model z wbudowanym oprogramowaniem zabezpieczającym różni się diametralnie od modelu, w którym zabezpieczenia nie są bezpośrednio powiązane ze sprzętem.

Eva Chen, dyrektor generalny Trend Micro


TOP 200