Prognozy Deloitte'a na 2021 r.

Przez pięć miesięcy mijającego roku w branży technologii, mediów i telekomunikacji dokonał się postęp, który w normalnych warunkach zająłby pięć lat – ocenia firma doradcza Deloitte w najnowszym raporcie „TMT Predictions 2021”. Wszystko z powodu koronawirusa.

Covid-19 jest już powszechnie uznawany za katalizator cyfrowej transformacji, przyśpieszający – żeby nie powiedzieć, wymuszający – wiele procesów modernizacyjnych. Pandemia wpłynęła na dalszą popularyzację technologii chmurowych, wzrost znaczenia rozwiązań przetwarzania na brzegu sieci, postęp w telemedycynie… Pytanie, czy po pokonaniu wirusa postęp w tych obszarach wyhamuje? Sprawdźmy, co na ten temat sądzą analitycy Deloitte’a.

Edge computing na fali

Prognoza dotycząca technologii rozproszonych zasobów IT mówi o wzroście wartości rynku takich rozwiązań do poziomu 12 mld dolarów w 2021 r., przy CAGR wynoszącym 35%. Wzrost mają napędzać głównie telekomy, rozbudowujące infrastrukturę brzegową na potrzeby wdrożeń sieci 5G, oraz hiperskalowi dostawcy chmury publicznej. A gdy te największe koncerny wypracują już optymalne wzorce wdrożeniowe, ich śladem mogą pójść mniejsze organizacje z różnych sektorów – ocenia Deloitte. Dzięki temu do 2023 r. nawet do 70% przedsiębiorstw może w różnym zakresie stosować technologie Edge computing.

Zobacz również:

  • Polski sektor prywatny otworzył się na pracę hybrydową
  • Kolejna duża firma decyduje się na wirtualne uczestnictwo w targach CES 2022
  • Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

Chmura – stabilne wzrosty na dojrzewającym rynku

Chociaż pandemia wpłynęła na budżety i plany inwestycyjne wielu organizacji, nie wpłynęła na bniżenie popytu na rozwiązania chmurowe. Deloitte przypomina, że o ile wzrost biznesu pięciu hiperskalerów w 2019 r. był szacowany na 31%, to w 2020 r. w najgorszym przypadku utrzymał się na podobnym poziomie. A wedle innych wskaźników był nawet większy. Analitycy spodziewają się, że w latach 2021-2025 przychody usługodawców będą stabilnie rosnąć w co najmniej 30-procentowym tempie.

Dostawcy chmury mogą więc zacierać ręce, mimo tego, że rynek staje się coraz bardziej dojrzały. Co więcej, branża rozwiązań cloud wyjdzie z pandemii silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – ocenia Deloitte.

RAN przyszłością sieci mobilnych

Analitycy spodziewają się wzmocnienia roli sieci dostępu radiowego (RAN, Radio Access Network) jako narzędzia do budowy lub rozbudowy sieci telefonii komórkowej. Operatorzy mobilni, dążąc do obniżenia kosztów – szczególnie u progu rewolucji 5G, wymuszającej wymianę lub modernizację posiadanej infrastruktury – będą chcieli szerzej stosować takie otwarte, wirtualne platformy. Zdaniem Deloitte’a do 2023 r. ponad 80% szkieletowych sieci bezprzewodowych zostanie zwirtualizowane.

Nadchodzi 8K

Telewizory 4K zapełniają dziś półki elektromarketów. Sprzedawcy robią tam jednak coraz więcej miejsca na kolejną generację odbiorników, zdolnych do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 8K. Urządzenia te mogą wyświetlać obraz w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli, będącej czterokrotnością jakości 4K. Według Deloitte’a, w 2020 r. wartość sprzedaż takich telewizorów wyniesie 2,3 mld dolarów, a w 2021 r. – już 3,3 mld.

Teoretycznie, przeszkodami w popularyzacji telewizorów 8K może być wysoka cena i dostępność treści. Koszt nabycia takiego urządzenia to przynajmniej kilka tys. zł, a za topowe modele trzeba zapłacić jeszcze więcej. Ponadto wedle dostępnych szacunków tylko 0,1% spośród wszystkich materiałów wideo wytworzonych w przyszłym roku ma powstać w rozdzielczości 8K. Można jednak oczekiwać sukcesywnych obniżek cen wraz ze wzrostem podaży sprzętu.

Więcej informacji: Deloitte TMT Predictions 2021.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200