Prognoza dla Windows Server 2003: umiarkowana popularność

Microsoft poinformował o zakończeniu prac projektowych nad systemem Windows Server 2003 i przygotowaniu do jego premiery pod koniec kwietnia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Yankee Group pokazują, że w roku przyszłym tylko 12 proc. istniejących instalacji Windows planuje się zastąpić nowym systemem.

Liczba ta jest znacznie mniejsza niż w przypadku instalacji serwera Windows 2000 w pierwszych 12 miesiącach po premierze ( 30 proc.).

Krytycy charakteryzują Windows Server 2003, który już trzy razy miał odraczaną premierę (pierwszy termin, to październik 2001), jako „przyrostowe uaktualnienie” Windows 2000. W opinii ekspertów ocena ta oraz stan ekonomiki i wojna w Iraku, razem wzięte, mogą znacząco wpływać na decyzje wdrożenia tego systemu.

Zobacz również:

Analitycy Yankee Group uważają, że dwie główne przeszkody to sam Windows 2000, który jest systemem dość solidnym i czynniki zewnętrzne, związane z nienajlepszą kondycją ekonomiczną potencjalnych nabywców.

Badania Yankee Group pokazują, że 34% z 1000 respondentów zamierza wdrożyć ten system. Spośród nich aż 63% nie ma jednak jeszcze żadnego terminarza w tym względzie, a jedynie 7% planuje natychmiastowe wdrożenie tego systemu, co stanowi około 2% wszystkich respondentów.

Kolejnych 11% z deklarujących wdrożenie zamierza uczynić to w przeciągu trzech do sześciu miesięcy; 5% w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy i 14% w przeciągu dwunastu miesięcy.

Prawie 51% respondentów przyznaje, że nie określiło jeszcze, czy będą wdrażać ten system, a 15% zadeklarowało, że tego nie uczyni.

Spośród tych ostatnich 42% przyznaje, że nie ma istotnych powodów biznesowych, aby to uczynić. Kolejnych 13% twierdzi, że nie stać ich na nowy program licencyjny (6.0); 12% z powodu braku jakichkolwiek środków, a 9% zamierza przejść na Linux.

W Windows Server 2003 Microsoft skupił się na konsolidacji, bezpieczeństwie, wydajności i łatwości użytkowania. Mechanizmy tego systemu obejmują wbudowaną obsługę .Net procesorów 64-bitowych i wzbogacone usługi katalogowe Active Directory.

System ten był projektowany, jako pierwszy w ramach inicjatywy Trustworthy Computing, zainicjowanej przez Microsoft w styczniu 2002, co m.in. miało wpływ na jego opóźnienie.

Zaletami tego serwera Microsoft specjalnie zachęcał użytkowników eksploatujących starsze wersje Windows, twierdząc, że koszty utrzymania nowego serwera będą o połowę niższe niż Windows NT 4.0 i radykalnie powinny zmniejszyć się koszty transakcji. Natomiast o około 40% powinna zwiększyć się stabilność systemu, głównie dzięki ulepszonemu modelowi sterowników i mechanizmom odtwarzania systemu.

Firma podała, że około 550 000 klientów podpisało umowę na testy beta systemu – jest to największa liczba w dotychczasowej historii firmy.

Windows Server 2003 ma być udostępniony w siedmiu edycjach: Datacenter Edition, Datacenter Edition for 64-bit Itanium 2, Enterprise Edition, Enterprise Edition for 64-bit Itanium 2, Standard Edition, Web Edition i Small Business Server 2003, która ma pojawić się jesienią.

Serwer udostępniony będzie wraz z 64-bitową wersją SQL Server 2000 Enterprise Edition, który został zaprojektowany do obsługi wysokowydajnych aplikacji pracujących na 64-bitowych wersjach Windows Server 2003.

Wraz z tym systemem firma wprowadzi także Visual Studio.Net 2003.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200