Prognoza IDC 2012: chmury, big data, mobilność i większe wydatki na IT

W przyszłym roku możemy spodziewać się fuzji i przejęć wśród dostawców rozwiązań cloud computing i platform Big Data, więcej przychodów mają przynosić mobilne aplikacje - przewiduje IDC.

Prognoza IDC 2012: chmury, big data, mobilność i większe wydatki na IT
Zdaniem analityków International Data Corporation wielkie bitwy będą się głównie rozgrywać na arenach związanych z przetwarzaniem w chmurze, rozwiązaniami mobilnymi oraz technologiami Big Data, a ich przebieg i rezultaty będą na tyle istotne, że w 2012 roku firmy, takie jak Microsoft, HP, SAP, RIM i inne (w tym Apple), mogą znaleźć się w punktach zwrotnych. Do końca przyszłego roku powinniśmy wiedzieć, którzy dostawcy (a którzy nie) znajdą się wśród liderów branży pod koniec dekady - przewiduje Frank Gens, wiceprezes i główny analityk IDC.

Zobacz też: Top trendy IT 2012 według Gartnera

Zobacz również:

  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

Prognozy i scenariusze IDC na 2012 rok:

- Wydatki na rozwiązania mobilne, usługi w modelu cloud, sieci społecznościowe oraz technologie do analizy niestrukturalizowanych danych (big data) rosną ok. 18% rocznie, a do roku 2020 mają one stanowić co najmniej 80% wzrostu wszystkich wydatków na IT. Zdaniem IDC, w roku 2012 będziemy świadkami pierwszych ważnych bitew o wysoka stawkę, gdyż producenci poszukują dla siebie wygodnych pozycji startowych do walki o prymat w tych istotnych i szybko rosnących obszarach technologicznych.

Polecamy: Smartfony podatne na ataki

- Światowe wydatki IT mają w 2012 r. ogółem wzrosnąć (rok do roku) o 6,9% do 1,8 biliona USD - wylicza IDC. Do aż 20% tego wzrostu przyczynią się: smartfony, tablety, sieci mobilne, sieci społecznościowe i narzędzia do analiz big data.

- Rok 2012 ma być rokiem "panowania mobilności" - jak określa to IDC, gdyż dostawy i wydatki na urządzenia mobilne przewyższą nakłady na komputery PC, a aplikacje mobilne (szacowane ok. 85 mld pobrań) przyniosą większe przychody niż biznes związany z mainframe.

- Na polu mobilnych rozwiązań w 2012 r. będzie zauważalna wzmożona konkurencja - wywołana m.in. dołączeniem przez Microsoft do kluczowej batalii o dominację na rynku mobilnych systemów operacyjnych, oraz wyzwaniem rzuconym iPadowi przez tablet Kindle Fire oferowany przez Amazon.

Prognozy i liczby na 2012 r.
  • Po raz pierwszy wydatki na sieci mobilne przewyższą nakłady na sieci stacjonarne.

  • 80% nowych komercyjnych aplikacji dla przedsiębiorstw zostanie wdrożonych na platformach cloud computing.

  • 15% nowych mobilnych aplikacji będzie oparta na HTML5 do końca 2012 r.

  • Producenci z rynków rozwijających się (tacy jak Huawei i China Telecom), agresywnie wkroczą na rynki rozwinięte, w tym amerykański.

  • W ciągu najbliższych 24 miesięcy liczba inteligentnych urządzeń komunikacyjnych w sieci przewyższy liczbę tradycyjnych komputerów w proporcjach niemal 2:1.

- Konkurencja na polu cloud computing rozgorzeje na dobre, ponieważ strategiczny punkt ciężkości IT przesuwa się tutaj od budowy infrastruktury do tworzenia platform aplikacyjnych i ekosystemów. Trwa walka o dominację jednej platformy dla przedsiębiorstwa między uznanymi graczami, takimi jak IBM, Microsoft i Oracle, napotykającymi poważne wyzwania ze strony Amazon, Google, Salesforce.com czy VMware. Na dowód tego IDC podaje swoje szacunki: w 2012 r. przychody z Amazon Web Service mogą przekroczyć 1 mld USD. Należy również spodziewać się licznych fuzji i przejęć między firmami poszukującymi przewagi konkurencyjnej.

- W biznesie związanym z sieciami społecznościowymi IDC także dostrzega gotowość głównych dostawców IT do akwizycji, podczas gdy pozostali mają rozwijać własne platformy społecznościowe. Firmy takie jak LinkedIn (czy mniej znane u nas Spigit, BrightIdea, Attensity i Lithium) - to potencjalne cele przejęć Microsoft, IBM czy Oracle.

Polecamy: NoSQL wypiera staroświeckie bazy danych

- Kwestia tzw. Big Data zajmie istotne miejsce w priorytetach na 2012 r. - cyfrowe treści urosną do 2,7 zetabajtów (ZB), będzie ich o 48% więcej w stosunku do 2011 r. Ponad 90% z nich to niestrukturalizowane dane (takie jak zdjęcia, wideo, pliki MP3 i pliki pochodzące ze społecznościowych mediów czy powstałe z obciążeń webowych) i choć dostarczają wiele bogatych informacji, to są trudne do ogarnięcia i analizowania. Tutaj również możemy spodziewać się fuzji i przejęć, jako że wielcy dostawcy IT starają się pozyskiwać dodatkowe funkcjonalności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200