Profil zaufany niestraszny Polakom

Jak donosi Ministerstwo Cyfryzacji, już ponad 5 milionów Polaków ma PZ (Zaufany Profil). Według ostatnich danych Ministerstwa z profilu zaufanego – czyli klucza zapewniającego dostęp do e-usług – może obecnie korzystać 5 008 830 Polaków.

Niecałe cztery lata temu osób takich było tylko 400 tysięcy, z czego w większości stanowili urzędnicy wykorzystujący PZ służbowo. Dzisiaj jest to ponad 5 mln, dlatego Ministerstwo postanowiło to uczcić i zorganizowało dzień otwarty pozwalający użytkownikom osobiście zadawać pytania lub rozwiewać wątpliwości dotyczące korzystania z e-usług.

W spotkaniu uczestniczyli eksperci Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), którzy odpowiadali na pytania dotyczące e-recept i e-skierowań, przy okazji pomagali też w pierwszym logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta.

Zobacz również:

Polacy coraz chętniej korzystają z e-administracji. Najlepszym dowodem na rekordowe zainteresowanie e-usługami jest właśnie popularność profilu zaufanego”, mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. I dodaje, „Tylko w ubiegłym roku założyło go dokładnie 2 114 370 osób. A to oznacza, że w 12 miesięcy 2019 roku Polacy założyli tyle profili, co przez niemal… siedem lat. Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online”.

Wiele wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Od początku tego roku przybyło niemal 360 tysięcy nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany przyda się wszystkim, niezależnie o tego ile mamy lat. Dzięki niemu bez konieczności wizyty w urzędzie możemy m.in.: złożyć wniosek o nowy dowód osobisty; zgłosić online narodziny dziecka; zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego; sprawdzić swoje punkty karne; oraz zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu.

Najbliższa okazja do wykorzystania profilu zaufanego nadarzy się już jutro, w sobotę 15 lutego. To wtedy w usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, nasze zeznania podatkowe za 2019 r. Profil zaufany to najszybszy sposób na zalogowanie się do systemu i sprawdzenie swojego rozliczenia, zachęca minister cyfryzacji Marek Zagórski.


TOP 200