Profil Zaufany od 9 czerwca

Profil Zaufany ePUAP ma ruszyć oficjalnie od 9 czerwca 2011 roku.

Jak informuje CPI Profil Zaufany ePUAP ma ruszyć oficjalnie od 9 czerwca 2011 roku. Profil ma być alternatywą dla podpisu kwalifikowanego, który po wprowadzeniu do polskiego prawa w 2002 roku prawie na 12 lat sparaliżował dostęp obywateli do usług elektronicznych administracji publicznej. Jak pisze CPI:

Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznego wystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się, a następnie złożyć wniosek o Profil Zaufany ePUAP i osobiście potwierdzić swoje dane osobowe w jednostkach będących Punktami Potwierdzeń (tj. oddziały ZUS, urzędy skarbowe, urzędy wojewódzkie oraz konsulaty).

Technicznie PZ jest kontem w serwisie ePUAP, z którego - po jednorazowym potwierdzeniu tożsamości w urzędzie - można korzystać do zgodnej z prawem i obustronnej komunikacji ze wszystkimi urzędami, które "wystawiły" usługi w ePUAP. Funkcjonalność PZ umożliwia również korzystanie z niego w innych serwisach administracji - np. w przyszłości w ZUS czy e-Deklaracjach. A także w systemach komercyjnych bo ePUAP oferuje oparty o SAML protokół do obsługi PZ.

Zobacz również:

  • Pilne! Atak rosyjskich hakerów na Polskę. Celem giełda, banki i Profil Zaufany

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200