Profesor informatyki o marzeniu każdego kierowcy

Nowoczesne samochody powinny spalać co najwyżej litr paliwa w ciągu roku - uważa brytyjski profesor informatyki, Steve Furber. Byłoby tak w istocie, gdyby tempo rozwoju motoryzacji dorównywało tempu rozwoju technologii komputerowej.

Profesor Steve Furber podczas wystąpienia z okazji obchodów 60. rocznicy zbudowania komputera Small Scale Experimental Machine ("Baby") stwierdził, że przez ponad pół wieku komputery stały się 50 miliardów razy bardziej wydajne (efektywne energetycznie). Gdyby odnieść to do postępów w motoryzacji, to zużycie paliwa w dzisiejszych samochodach wynosiłoby litr na rok, a czas eksploatacji odkrytych do tej pory złóż ropy naftowej na Ziemi równałby się przewidywanej długości "życia" Układu Słonecznego (co wedle szacunków astronomów ma wydarzyć się za ok. 5 miliardów lat).

Efektywność energetyczna nowoczesnych samochodów w porównaniu z pojazdami, jakimi poruszano się 60 lat temu, wzrosła 3-, 4- krotnie... Skoro więc motoryzacja nie rozwija się w takim tempie jak IT, pozostaje mieć jedynie nadzieję, że rosnące ceny ropy faktycznie wywrą korzystny efekt na rozwój Internetu i związanej z nim gospodarki.

Komputer "Baby" został uruchomiony 21 czerwca 1948 roku w laboratorium w manchesterze - miał 128 bajtów pamięci operacyjnej wykonanej z kineskopów CRT. Trzy lata później zminiaturyzowana wersja "Baby" - Ferranti Mark I - jako pierwszy komputer na świecie, wygenerowała muzykę (wydarzenie to zarejestrowali reporterzy BBC).


TOP 200