Produkcja pamięci eMRAM wytwarzanych przy użyciu technologii 5 nm ruszy za cztery lata

Samsung - największy na świecie producent układów scalonych - przypomina, że jest pierwszą firmą, która uruchomiła na masową skalę produkcję chipów eMRAM, wytwarzanych przy użyciu technologii 28 nanometrów. Teraz zapowiada, że na technologię 5 nm przejdzie w 2027 roku.

Grafika: Samsung

Południowokoreańska firma poinformowała opinię publiczną o swoich dokonaniach oraz planach na przyszłość podczas konferencji Samsung Foundry Forum Europe 2023, która odbyła się w Niemczech (w Monachium). Samsung zaprezentował na niej mapę drogową rozwoju produkowanych układów scalonych, w tym również układów pamięci. Najbardziej godnym uwagi punktem tej mapy był plan opracowania i dostarczenia pierwszego w branży 5-nanometrowego układu eMRAM już w 2027 r.

Na układy tego typu eMRAM (embedded Magnetic Random Access Memory; układy RAM zawierające wbudowaną magnetyczną pamięć) czeka szczególnie przemysł motoryzacyjny. Są to bowiem układy, które oferują nie tylko duże prędkości odczytu i zapisu danych, ale działają niezawodnie i stabilnie w wysokich temperaturach, co w przypadku samochodów jest niezwykle pożądaną cechą. Samsung może pochwalić się długą historią innowacji w dziedzinie rozwoju pamięci eMRAM.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Wydatki na IT wzrosną w przyszłym roku o 8%

Warto przypomnieć, że w już w 2019 roku Samsung Foundry (jednostka kontraktowa koreańskiego producenta chipów, zajmująca się wytwarzaniem chipów na zlecenie), jako pierwsza w branży zaczęła produkować chipy eMRAM z wykorzystaniem węzła procesowego 28 nm. Obecnie Samsung Foundry planuje poszerzyć swoje portfolio eMRAM i wprowadzić do oferty w przyszłym roku chipy tego typu, produkowane z wykorzystaniem technologii 14 nm. Dwa lata później (czyli w 2026 roku) zamierza przejść na technologię 8 nm, która ma potencjał na zwiększenie gęstości o 30% i prędkość o 33% w porównaniu z procesem 14 nm. W 2027 roku przejdzie natomiast na technologię 5 nm.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200