Producent BlackBerry zapowiada obsługę aplikacji dla Androida, a twórcom aplikacji rozdaje tablety

Jeszcze przez niecały tydzień twórcy oprogramowania na platformę Android mogą starać się o bezpłatne tablety firmy Research In Motion. Władze kanadyjskiego koncernu chcą w ten sposób zainteresować deweloperów własnymi rozwiązaniami mobilnymi. Tablety BlackBerry Playbook mają zostać wyposażone w środowisko uruchomieniowe dla aplikacji przygotowanych z myślą o platformie Android jeszcze w tym miesiącu.

Władze koncernu Research In Motion chcą zachęcić do współpracy programistów tworzących oprogramowanie dla środowiska Google Android. Do obsługi takiego oprogramowania dostosowany ma być m.in. system operacyjny BlackBerry Tablet OS. Władze kanadyjskiego koncernu zapowiadają, że twórcy najlepszych aplikacji przeniesionych na platformę BlackBerry Tablet OS bezpłatnie otrzymają tablety BlackBerry PlayBook. Akcja promocyjna producenta terminali BlackBerry jest skierowana do deweloperów, którzy przed 13 lutego br. dostosują stworzone przez siebie oprogramowanie dla platformy Android do środowiska BlackBerry Tablet OS, udostępnią aplikację w serwisie BlackBerry App World i wypełnią stosowny wniosek zgłoszeniowy. Przedstawiciele kanadyjskiego koncernu zapowiadają, że spośród nadesłanych zgłoszeń wybrani zostaną twórcy najlepszych aplikacji. Wedle zapowiedzi otrzymają oni po tablecie BlackBerry Playbook w wersji 16 GB. W Stanach Zjednoczonych wartość rynkowa takiego urządzenia sięga ok. 200 USD - z początkiem lutego władze Research In Motion zdecydowały bowiem o zmniejszeniu cen sprzedaży tabletów BlackBerry Playbook na rynku amerykańskim. I tak, tablet wyposażony w 16 GB pamięci jest oferowany za 199 USD, wersja z 32 GB pamięci za 249 USD, zaś urządzenie wyposażone pamięć o pojemności 64 GB - za 299 USD. Wcześniej wspomniane tablety sprzedawano na rynku amerykańskim odpowiednio w cenach: 499 USD, 599 USD i 699 USD.

Obsługa aplikacji przygotowanych z myślą o platformie Google Android ma zostać wprowadzona wraz z kolejną, zapowiadaną na koniec lutego br., aktualizacją systemu operacyjnego tabletów BlackBerry. Wedle zapowiedzi obsługiwane będą tylko stworzone dla systemu Android 2.3.3 aplikacje przeniesione do formatu obsługiwanego przez środowisko BlackBerry OS. Przedstawiciele kanadyjskiego koncernu zastrzegają jednak, że nie wszystkie narzędzia i funkcje programistyczne wykorzystywane na platformie Android będą w pełni obsługiwane. Obok nowego środowiska uruchomieniowego system BlackBerry Tablet OS w wersji 2.0 ma również zawierać szereg usprawnień - m.in. obsługę poczty elektronicznej. Zdaniem przedstawicieli koncernu Research In Motion zmiany funkcjonalne są odpowiedzią na oczekiwania klientów i mają przyczynić się do zwiększenia sprzedaży tabletów BlackBerry.

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023

W kierunku umocnienia pozycji rynkowej podążać mają też zmiany w strategii rynkowej i kierownictwie firmy. W połowie stycznia br. prezesem i dyrektorem generalnym Research In Motion został Thorsten Heins, który wcześniej piastował stanowisko dyrektora ds. operacyjnych. Nowy dyrektor generalny zapowiada przede wszystkim działania ukierunkowane na rynek konsumencki. Zwiększone mają być również nakłady na prace badawczo-rozwojowe.

Zdaniem ekspertów producent terminali BlackBerry musi zainwestować w rozwój ekosystemu aplikacji mobilnych - inaczej straci szanse na nawiązanie skutecznej walki konkurencyjnej. Z udziałem rynkowym na poziomie 11 proc. kanadyjski pozostaje czwartym producentem zaawansowanych telefonów klasy smartphone na świecie. Research In Motion kontroluje jednak tylko niecałe 3 proc. światowego rynku telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200