Producenci oprogramowania - łączcie się

Zdaniem firmy Gartner Dataquest receptą na trudne czasy dla producentów oprogramowania ma być coraz większa ich konsolidacja.

W czasie kryzysu klienci stają się bardzo ostrożni w swych decyzjach związanych z zakupami. Zdaniem firmy Gartner Dataquest receptą na trudne czasy dla producentów oprogramowania ma być coraz większa ich konsolidacja.

W ostatnich czterech latach jedna czwarta największych firm tworzących oprogramowanie wzięła udział w fuzjach, przejęciach i nabywaniu firm. Gartner przewiduje, że do 2004 r. takie działania podejmie aż połowa producentów software'u.

Gartner zachęca do takich działań. Rynek oprogramowania praktycznie się nie rozwija, więc nabywanie nowych firm może być szansą na przetrwanie - dla inwestorów zarówno pragnących wejść w posiadanie nowych rozwiązań (lub praw do produktów znanych na rynku), jak i dla stających na progu bankructwa przejmowanych firm. Wraz ze spadkiem wartości wielu firm spadają koszty ich przejęcia.

Zdaniem Gartnera przychody na światowym rynku oprogramowania mają wzrosnąć w 2002 r. zaledwie o 4 proc., a w 2003 r. o 8 proc. Najlepiej będzie rozwijać się segment oprogramowania związanego z bezpieczeństwem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200