Procesory z regulacją

Technologia SpeedStep umożliwia wydłużenie czasu pracy notebooków bez zasilania zewnętrznego, przy intensywnie wykorzystywanym procesorze.

Technologia SpeedStep umożliwia wydłużenie czasu pracy notebooków bez zasilania zewnętrznego, przy intensywnie wykorzystywanym procesorze.

Intel wprowadził do sprzedaży najwydajniejsze obecnie modele procesorów dla notebooków - Pentium III 600 i 650 MHz. Są to pierwsze układy wykorzystujące nową technologię SpeedStep (określaną dotychczas mianem Geyserville). Umożliwia ona automatyczną zmianę częstotliwości i napięcia zasilania w zależności od tego, czy komputer jest zasilany akumulatorem, czy z sieci, co ma umożliwić istotne wydłużenie czasu pracy sprzętu przenośnego. Ponadto firma wprowadziła nowy model Pentium III 500 MHz o stałej częstotliwoś-ci pracy, ale o zmniejszonym napięciu zasilania i poborze mocy. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla modeli komputerów o małej grubości.

Nowe procesory wywołały duże zainteresowanie producentów sprzętu. Większość z nich planuje w najbliższym czasie wprowadzenie do sprzedaży notebooków wyposażonych w te układy. Takie modele już zaprezentowały firmy Dell, Hewlett-Packard i IBM. Pentium III SpeedStep będzie na razie instalowany tylko w sprzęcie najwyższej klasy - technologia została zaimplementowana jedynie w najwydajniejszych (i najdroższych) procesorach Intela.

Na SpeedStep składają się trzy elementy - procesor, odpowiedni system BIOS oraz instalowany na płycie głównej układ scalony do regulacji częstotliwości i napięcia. Nowe układy pracują z maksymalną częstotliwością 650 lub 600 MHz przy napięciu 1,6 V, jeśli notebook jest podłączony do zasilania zewnętrznego. Jeśli natomiast jest zasilany z akumulatora, częstotliwość automatycznie jest zmniejszana do 500 MHz, a napięcie do 1,35 V. Powoduje to ok. 2-krotne zmniejszenie zapotrzebowania na moc - z poziomu odpowiednio: 14-13 W do 7,9 W. W razie potrzeby użytkownik może zwiększyć częstotliwość nawet korzystając z akumulatora. Natomiast nowa wersja Pentium III 500 MHz o stałej częstotliwości działa przy napięciu 1,35 V i ma moc 7,9 W.

Wyniki pierwszych testów note- booków wykazały, że nowe procesory rzeczywiście pozwalają na wydłużenie czasu pracy, ale w typowych warunkach pracy różnica między czasem pracy z maksymalną i ograniczoną częstotliwością jest niewielka. Jeśli ktoś uruchamia aplikacje biurowe, takie jak procesor tekstów lub program do obsługi poczty elektronicznej, to procesor z reguły jest słabo obciążony i na pobór mocy mają wpływ inne elementy notebooka, przede wszystkim wyświetlacz LCD. W efekcie nie ma potrzeby zmniejszania wydajności komputera, gdyż nie przynosi to istotnego zysku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200