Procesory sieciowe wkraczają śmielej do przełączników

Jak pokazują ostatnie badania rynkowe, przeprowadzone przez Key3 Media Group, procesory sieciowe wkroczą wkrótce szeroką ławą do urządzeń pracujących w sieciach LAN, szczególnie do przełączników Layer 2 i Layer 3.

Jak pokazują ostatnie badania rynkowe, przeprowadzone przez Key3 Media Group, procesory sieciowe wkroczą wkrótce szeroką ławą do urządzeń pracujących w sieciach LAN, szczególnie do przełączników Layer 2 i Layer 3 (operujących w drugiej i w trzeciej warstwie modelu OSI).

Na konferencji Network Processing Summit, poświęconej produktom sieciowym (zorganizowanej na majowych targach komputerowych NetWorld+Interop w Las Vegas), zaprezentowano dane uzyskane od 292 firm produkujących urządzenia sieciowe. Wiele firm stosuje już procesory sieciowe w swoich produktach, inne deklarują, że wprowadzą je w najbliższej przyszłości do swoich produktów, a tylko 5 proc. twierdzi, że nie są zainteresowane procesorami sieciowymi.

67 proc. wszystkich ankietowanych przedsiębiorstw deklaruje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zastosuje procesory sieciowe w swoich produktach.

Przełączniki Layer 3 obsługujące sieci LAN: 32 proc. przedsiębiorstw odpowiedziało, że stosuje już procesory sieciowe w produkowanych przez siebie przełącznikach tego typu, a 28 proc. odpowiedziało, że w przełącznikach takich stosuje wyspecjalizowane układy typu ASIC (Application-Specific Integrated Circuit). Badania wykazały, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy podział będzie się przedstawiać następująco: 49 proc. przedsiębiorstw będzie stosować procesory sieciowe, a tylko 20 proc. pozostanie przy układach ASIC.

Przełączniki Layer 2 obsługujące LAN – 27 proc. przedsiębiorstw stosuje procesory sieciowe, a 36 proc. używa układów ASIC. Tu też w ciągu najbliższych 12 miesięcy należy oczekiwać sporych zmian. Przy układach ASIC pozostanie 28 proc. przedsiębiorstw, a na procesory sieciowe zdecyduje się 41 proc. wytwarzających przełączniki Layer 2.

Po zadaniu pytania, co przesądziło o tym, że zdecydowaliście się Państwo na zastosowanie w swoich produktach procesorów sieciowych, padły następujące odpowiedzi: 89 proc. respondentów – dostępność wielu funkcji; 84 proc. – łatwość integrowania procesorów sieciowych z innymi technologiami, 82 proc. – duża wydajność pierwotna, 80 proc. – możliwość elastycznego programowania procesorów sieciowych, 71 proc. – atrakcyjny współczynnik cena/wydajność, 71 proc. – możliwość skalowania aplikacji, 59 proc. – rozproszenie mocy, 58 proc. – jest to technologia przyszłości, 44 proc. – małe rozmiary urządzeń opartych na procesorach sieciowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200