Procesory SPARC łapią drugi oddech

Fujitsu rozwija dalej procesor SPARC i wprowadził ostatnio do oferty dwa uniksowe serwery zawierające układy tego typu oparte na zupełnie nowej architekturze. Są to systemy obliczeniowe noszące nazwy M12-2S i M12-2.

Firma informuje, że serwery linii M12 pracują ponad dwa razy szybciej od serwerów linii M10, w których instalowano starsze układy SPARC X chips. Obecnie tylko dwie firmy produkują serwery zawierające układy SPARC: Oracle i Fujitsu.

Jeszcze niedawno wydawało się, że układy SPARC mogą zniknąć z rynku procesorów. Wskazywały na to poczynania obu firm. Oracle dawał sygnały, że nie jest zainteresowany tymi procesorami, a firma Fujitsu zadecydowała, że budowany prze nią superkomputer będzie oparty na układach ARM.

Zobacz również:

  • Android Auto 9.1 już w Polsce - jakie nowości przewidziało Google?
  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core

Ostatecznie Oracle zapowiedział, że jego bazy danych obsługiwać będą dalej uniksowe serwery wyposażone w układy SPARC, a Fujitsu doszedł do wniosku, że przynajmniej w najbliższym czasie układy ARM nie zawojują rynku serwerów, dlatego warto jest dalej rozwijać procesory SPARC.

I tak firma Fujitsu zaprojektowała niedawno nowy układ SPARC nadając mu nazwę SPARC64 XII i zapowiedziała, że za dwa lata gotowy będzie układ SPARC kolejnej generacji, bazujący na zupełnie nowej architekturze.

Zaprezentowane przez Fujitsu serwery M12-2S i M12-2 pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris 11 i są zoptymalizowane do obsługiwania baz danych Oracle. Szczególnie interesujący jest chłodzony cieczą serwer M12-2S, który w maks. konfiguracji może zawierać 32 dwunastordzeniowe układy Sparc64 XII i 32 TB pamięci systemowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200