Procesory ARM wkraczyły do serwerów produkowanych przez Supermicro

Supermicro dołącza do firm, które wprowadziły do swojej oferty serwery bazujące na procesorze mającym architekturę ARM. Chodzi o serwery należące do platformy Mt. Hamilton, które są wyposażone w procesory Altra produkowane przez firmę Ampere Computing i będą sprzedawane pod marką MegaDC.

Grafika: SuperMicro

Serwery mogą być instalowane w różnych środowiskach: w centrach danych, w środowiskach edge computing (czyli na obrzeżach sieci komputerów) oraz w chmurach. Sama platforma Mt. Hamilton została zaprojektowana z myślą o chmurowych aplikacjach natywnych, takich jak wideo na żądanie, IaaS, zarządzanie bazami danych bazy czy obsługa sieci telekomunikacyjnych. Projektując serwery, Supermicro położyło szczególny nacisk na takie parametry, jak energooszczędność oraz wydajność.

Platforma Mt. Hamilton ma architekturę modułową i obsługuje różne konfiguracje pamięci masowej oraz magistrala PCI-Express. Może zawierać maksymalnie cztery procesory graficzne lub ponad 24 dyski SSD U.2 NVM-Express o wielkości 2,5 cala. Systemy są dostępne w konfiguracjach jednogniazdowych 1U i 2U i mogą obsługiwać pamięć o pojemności do 4 TB pamięci. Wszystkie systemy Mt. Hamilton są chłodzone powietrzem i przystosowane do pracy w temperaturze 35 stopni Celsjusza (gdy są instalowane w centrach danych) lub 55 stopni Celsjusza (gdy są instalowane w środowiskach edge computing).

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • OpenBSD już ze wsparciem dla Qualcomm Snapdragon X Elite

Produkująca procesory Altra firma Ampere została założona przez byłego dyrektora Intela, Renee Jamesa, i wprowadziła do swojej oferty pierwszy raz tego typu układ dwa lata temu. Firma oferuje dwa procesory ARM wyposażone w rdzenie Neoverse N1. Pierwszy procesor (Altra) zawiera 80 rdzeni, a drugi (Altra Max) 128 rdzeni. Obsługują one jednak tylko pamięci DDR4 i magistrale PCI-Express. Pod tym względem przegrywają z procesorami oferowanymi przez takie firmy, jak Intel, AMD i Nvidia, które obsługują również pamięci DDR5 i magistrale PCIe 5. Firma Ampere pracuje obecnie nad nowym procesorem noszącym nazwę AmpereOne, w którym zamiast rdzeni Neoverse będzie instalować własne rdzenie. Data premiery tych układów nie jest jeszcze znana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200