Procesor U5S

Tajwański producent półprzewodników United Microelectronics Corporation we współpracy z Meridian Semiconductor wyprodukował nową rodzinę 32-bitowych procesorów typu 486SX o nazwie U5S. Mogą one pracować z częstotliwościami 25, 33 i 40 MHz, ale większość produkcji to wersje 25 i 33 MHz. Dzięki ulepszonej w porównaniu do procesorów Intele architekturze U5S osiąga większą o 23 do 48% wydajność.

Tajwański producent półprzewodników United Microelectronics Corporation we współpracy z Meridian Semiconductor

wyprodukował nową rodzinę 32-bitowych procesorów typu 486SX o nazwie U5S. Mogą one pracować z częstotliwościami 25, 33 i 40 MHz, ale większość produkcji to wersje 25 i 33 MHz. Dzięki ulepszonej w porównaniu do procesorów Intele architekturze U5S osiąga większą o 23 do 48% wydajność.

Układy są dostępne z podstawkami typowymi dla 486SX oraz 486DX (podstawka 160 nóżkowa typu PGA). Wersje 3,3 V oferowane są w obudowach z 208 wyprowadzeniami typu QFP (25 i 33 MHz). Wszystkie wersje dysponują oszczędzającym energię trybem pracy tzw. SMM - System Management Mode, analogiczny do wbudowanego do produktów AMD. Jest to czwarty tryb pracy procesora (poza rzeczywistym, chronionym i wirtualnym). Wykorzystuje on wyizolowaną część pamięci o najwyższym priorytecie. Dzięki temu można przedłużyć "życie" baterii w komputerach typu portable.

Pobór prądu dla wersji o częstotliwości zegara wynoszącej 33 MHz wynosi 0,7 W przy napięciu zasilania 3,3 V oraz 2,3 W dla wersji 5 V, co jest wartością ok. 20% niższą niż dla produktów Intela. Procesory są produkowane przy wykorzystaniu dwuwarstwowej technologii CMOS 0,6 um.

Procesory serii U5 mają dynamiczną, zmienną szynę danych 8/16/32 bity. Transfer danych odbywa się z prędkością 80 MB/s (25 MHz), 106 MB/s (33 MHz) oraz 128 MB/s (40 MHz).

Oznaczenia

Ponieważ można się spodziewać, że procesory UMC zdobędą popularność, warto może zapoznać się ze stosowanymi oznaczeniami. Pełna nazwa procesora to np. U5 S D LV - Super33. Poszczególne elementy oznaczają:

U5 - nazwa rodziny procesorów UMC

S - znaczenie serii;

S = zgodność z funkcjami 486SX

D - konfiguracja nóżek i pobór energii

<bez symbolu> = pasuje do gniazda SX PGA, wbudowany SMM

D = pasuje do gniazda DX PGA, wbudowany SMM

F = pasuje do gniazda LQFP, wbudowany SMM

LV - napięcie zasilające

<bez symbolu> = 5 V

LV = 3,3 V

Super25 - częstotliwość pracy

Super25 - 25 MHz

Super33 - 33 MHz

Super40 - 40 MHz

Kierunek: Azja i Europa

UMC planuje sprzedaż procesorów tylko w Azji i Europie. Firma ta ma zawarte porozumienia z wieloma wytwórcami płyt na Tajwanie, ale nie ma praktycznie żadnych kontaktów w USA. Inna sprawa to obawa przed naruszeniem patentów Intela na terenie USA. U5S bazuje na odmiennej architekturze od 486 Intela i inna metoda została użyta do stworzenia mikrokodu, więc nie nie ma tu mowy o naruszeniu praw autorskich. Jednakże Intel zajmuje stanowisko, że każdy programowo zgodny procesor narusza przynajmniej jeden jego patent. Stąd ostrożność UMC przy wchodzeniu na rynek amerykański.

Jeśli płyty główne lub komputery wyposażone w procesory UMC są sprowadzane do USA, Intel może podjąć legalne środki do zatrzymania ich na granicy (jak próbowano to zrobić w wypadku tajwańskiego producenta Twinhead). UMC uprzedza nabywców, że mogą mieć tego typu kłopoty przy wwozie sprzętu do USA, więc raczej trudno będzie spotkać komputery z procesorami U5S w USA.

Dalszy rozwój

Rodzina procesorów U5S to dopiero początek produkcji procesorów typu 486. W ciągu 6-12 miesięcy mają się pojawić wersje 50, 60 i 100 MHz typu 486SX2, DX2 oraz DX3.

Na dzień dzisiejszy tajwańscy producenci płyt głównych ASI i Chaintech złożyli już zamówienia na układy UMC o wartości ponad 6 mln USD.

W Polsce

Jedynym w Polsce autoryzowanym dystrybutorem produktów UMC jest warszawska firma Meditronik. Nowe procesory cieszą się dużym powodzeniem, głównie z powodu ok. dwukrotnie niższej ceny od intelowskich 486SX.

Meditronik oferuje procesory w różnych wersjach, po cenach w zależności od wielkości zamówienia. Ze względu na spodziewany niewielki popyt procesory taktowane zegarem 25 MHz nie znajdują się w ofercie. Prezentowana tabela zawiera ceny dla firm komputerowych. Przy dużych zamówieniach ceny są jeszcze niższe, natomiast proponowane ceny dla końcowego użytkownika są o ok. 25% wyższe od podanych w tabeli. Ceny nie zawierają podatku VAT.

Kilka słów komentarza

Cieszyć się należy, że pojawia się kolejny konkurent Intela. Dzięki temu wyścigowi technologicznemu użytkownicy otrzymują coraz to lepsze lub tańsze produkty.

Nowe procesory U5S są zgodne z 486SX, ale szybsze i znacznie tańsze. Należy jednak pamiętać, że na razie nie są one wyposażone w koprocesor (takie wersje mają wkrótce wejść do produkcji).

Niezależne laboratorium XXCalibration 11 lipca br. wydało certyfikat dla UMC U5S, w którym wymienia ok. 110 pozycji (programów, sieci, urządzeń peryferyjnych) prawidłowo działających z nowym procesorem, co wobec powodzi oprogramowania i sprzętu nie jest zbyt dużą liczbą (choć niezaprzeczalnie są to najważniejsze produkty). Skoro procesor ma być stuprocentowo zgodny, to dziwny wydaje się tego typu certyfikat z wyliczeniem, co pracuje prawidłowo. Może prościej byłoby wymieniać te produkty, które nie pracują poprawnie z nowym procesorem?

Produkt: procesor UMC U5S

Producent: United Microelectronics Corporation - Tajwan

Dystrybutor w Polsce: Meditronik, Warszawa, ul. Dzika 4, tel. 635 22 63, 635 22 64, fax 635 21 95


TOP 200