Procesor Intela dla ultragęstych jednostek serwerowych

Intel zaprezentował na jesiennych targach Comdex procesor Ultra Low Voltage Pentium III, który opracowano z myślą o producentach ultragęstych jednostek serwerowych charakteryzujących się małym poborem mocy.

Intel zaprezentował na jesiennych targach Comdex nowy procesor, który został opracowany z myślą o producentach ultragęstych jednostek serwerowych charakteryzujących się małym poborem mocy.

Nowy procesor nosi nazwę Ultra Low Voltage Pentium III. Jest to układ taktowany zegarem 700 MHz, zasilany napięciem 1,1 V. Procesor zawiera bufor L2 o pojemności 512 kB i wykorzystuje chipset 440 GX, który obsługuje funkcję korekcji błędów (Error Correcting Code) i może współpracować z pamięcią o pojemności do 2 GB. Procesor Ultra Low Voltage obsługuje pełny zestaw instrukcji x86.

W dużych centrach danych administratorzy dążą do tego, aby serwery pracowały jak najwydajniej, zajmując jednocześnie jak najmniej miejsca i pobierając niewiele energii. Ultragęste systemy są najczęściej używane do obsługiwania aplikacji webowych i są wykorzystywane przez firmy świadczące usługi informatyczne.

Compaq już potwierdził, że jest zainteresowany stosowaniem procesora Ultra Low Voltage w swoich serwerach linii Quick Blade, które pojawią się na rynku w pierwszym I kw. 2002. Specjaliści sądzą, że Dell i HP też będą stosować te procesory w przygotowywanych przez siebie serwerach.

Jak podaje International Data Corp., jednostki serwerowe stanowić będą w 2005 r. 27 proc. całego wolumenu produkowanych serwerów. Większość produkowanych obecnie jednostek serwerowych to systemy jedno- lub dwuprocesorowe. Jednak IDC przewiduje, że z czasem dominować będą wysokowydajne jednostki, wyposażone w większą liczbę układów CPU. I tak IDC szacuje, że w 2005 r. rynek jednostek serwerowych będzie się kształtować następująco: serwery 4-procesorowe - 35 proc.; serwery 20-procesorowe - 52 proc.


TOP 200