Proces Microsoftu: świadek obrony zmienia zeznania

Podczas przesłuchiwania świadka Microsoftu Dana Rosena, dyrektora działu nowych technologii, David Boies, prawnik rządowy, dwukrotnie zmusił go do zaprzeczenia własnym zeznaniom.

Podczas przesłuchiwania świadka Microsoftu Dana Rosena, dyrektora działu nowych technologii, David Boies, prawnik rządowy, dwukrotnie zmusił go do zaprzeczenia własnym zeznaniom.

W pierwszym przypadku chodziło o feralną datę 21 czerwca 1995 r., kiedy to - jak twierdzą przedstawiciele firmy Netscape - Microsoft zaproponował im podział rynku . D. Rosen był autorem listu e-mail, w którym napisał, że Microsoft powinien nawiązać kontakty z firmą Netscape, aby później "wydrzeć" od niej klientów. We wcześniejszym pisemnym oświadczeniu zeznał on, że napisał taką wiadomość, lecz nigdy nikomu jej nie wysłał. Gdy udowodniono mu, że taka wiadomość wyszła również ze skrzynki innego pracownika firmy - musiał zmienić zeznania. Ostatecznie D. Rosen przyznał się do wysłania tej wiadomość. Zastrzegł jednak, że nie chodziło mu o podstępne "wydarcie" klientów, tylko o przejęcie ich od Netscape.

Rosen został też zmuszony do weryfikacji innego swojego zeznania. Zapytany przez Boiesa kiedy otrzymał od Netscape pierwszą kopię Navigatora - odpowiedział, że dopiero w czerwcu 1995 r. Boies przedstawił wtedy kolejny e-mail, z którego wynikało, że Rosen kopię taką posiadał już 27 kwietnia 1995 r. Dyrektor działu nowych technologii przyznał więc, że rzeczywiście dostał wcześniej kopię tej przeglądarki.

Prawnik rządowy zasugerował, że nie można wierzyć świadkowi obrony, który tak często zmienia zeznania.

Wcześniej Rosen odpowiadał na pytania prawników Microsoftu. Zaprzeczył on, jakoby na spotkaniu 21 czerwca 1995 r. przedstawiono propozycję podziału rynku. Stwierdził, że planowano współpracę z Netscape, a spotkanie odbyło się w celu omówienie szczegółów technicznych. Wyjaśniał, że Microsoft próbował przekonać producenta Navigatora do stosowania w swoim produkcie technologii, mających pojawić się w nowym Windows 95.

Boies przedstawił wówczas pochodzącą od Billa Gatesa notkę datowaną 26 maja 1995 r., w której prezes Microsoftu stwierdził, że firmę Netscape należy postrzegać jako rywala, a nie jako potencjalnego sojusznika.


TOP 200