Proces Microsoftu: firma naruszyła prawo na cztery sposoby

Amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdził, że Microsoft naruszył prawa antymonopolowe na cztery sposoby, a jednym z nich było nielegalne związanie ze sobą przeglądarki internetowej z systemem operacyjnym.

Amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdził, że Microsoft naruszył prawa antymonopolowe na cztery sposoby, a jednym z nich było nielegalne związanie ze sobą przeglądarki internetowej z systemem operacyjnym.

W dokumentach złożonych do Sądu Okręgowego w Waszyngtonie prawnicy rządowi chcieli dać jak najwięcej podstaw do zasądzenia surowych kar gigantowi oprogramowania. Jednak akta zawierające argumentację prawną stanowiska rządu nie precyzują, jakiej formy zadośćuczynienia od Microsoftu oczekuje rząd, jeśli ostatecznie wygra sprawę.

W aktach rządowych wyraźnie zaznaczono, że Microsoft naruszył prawo przez wiele działań, które spowodowały naruszenie zasad konkurencyjności na rynku systemów operacyjnych. Firma, zdaniem przedstawicieli Departamentu Sprawiedliwości, nielegalnie podtrzymywała tzw. krytyczną barierę wejścia dla systemów operacyjnych dla komputerów osobistych zgodnych z architekturą Intela.

Ponadto Microsoft "zawarł wiele różnych nielegalnych umów na wyłączność" z producentami komputerów, operatorami usług internetowych, serwisami online i innymi firmami związanymi z Internetem.

Rząd oskarża producenta Windows również o to, że naruszył prawo przez prowadzenie kampanii na rzecz zmniejszenia wykorzystania, konkurencyjnej wobec jego Internet Explorera, przeglądarki Navigator autorstwa Netscape Communications.

Obszerne akta rządowe przytaczają wiele różnych spraw sądowych, które mają na celu podkreślenie tego, że Microsoft naruszył prawo. Wydane na początku listopada br. orzeczenie sędziego Jacksona, choć stwierdzało, że firma Billa Gatesa jest monopolistą i szkodzi rozwojowi przemysłu komputerowego, nie precyzowało, czy firma złamała prawo. Kwestia ta zostanie dopiero rozstrzygnięta wraz z ogłoszeniem wyroku.

Złożenie akt strony rządowej jest jednym z końcowych kroków pozostałych do zakończenia procesu. Microsoft złoży pisemną odpowiedź w przyszłym miesiącu, a obie strony spotkają się w sądzie 22 lutego przyszłego roku, aby wygłosić ostateczne ustne argumenty przed ogłoszeniem werdyktu przez sędziego Thomasa Penfielda Jacksona.