Proces Microsoftu: dziś ostateczny termin przedstawienia propozycji ugody

Sędzia Jackson ustalił dzisiejszy dzień jako ostateczny termin na osiągnięcie porozumienia i przedstawienie propozycji ugodowego rozwiązania sporu

Pod koniec ubiegłego tygodnia Microsoft złożył w sądzie propozycję ugody w procesie toczącym się przeciwko producentowi Windows. Jak dotąd skarżąca strona rządowa nie ustosunkowała się do tej propozycji.

Według obserwatorów sprawy 10-stronicowa propozycja złożona przez Microsoft okazała się niewystarczająca dla strony rządowej. Mimo to - zdaniem agencji Associated Press - rząd amerykański jest wciąż otwarty na dalsze propozycje.

W efekcie braku postępów negocjacji sędzia Thomas Penfield Jackson ustalił dzisiejszy dzień (28 marca) dla Microsoftu, Departamentu Sprawiedliwości oraz 19 stanów uczestniczących w procesie jako ostateczny na osiągnięcie porozumienia i przedstawienia propozycji ugodowego rozwiązania sporu.

Jak donosi Wall Street Juornal, Microsoft proponował udostępnienie część kodu źródłowego systemu operacyjnego Windows i interfejsów API (Application Programming Interfece), dzięki czemu inni producenci oprogramowania mogliby łatwiej tworzyć programy dla tego systemu. Niewykluczone również, że w ramach ugody Microsoft proponował wyodrębnienie z Windows przeglądarki Internet Explorer.

Zdaniem amerykańskiego dziennika ABC News, wszystko wskazuje na to, że Microsoft jest zdecydowany przyjąć wszelkie warunki, jeżeli tylko nie będzie musiał się przyznać do złamania prawa. Proponowane przez niego rozwiązanie nie dopuszcza jednak nadzoru rządowego lub kontroli prac nad rozwojem oprogramowania i nowych technologii, jak również monitorowania strategii biznesowej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200