Proces Microsoftu: decyzje wiosną

Prawdopodobnie na wiosnę poznamy wyrok Komisji Europejskiej w antymonopolowym postępowaniu przeciw Microsoftowi. Decyzja regulatora znajduje się w końcowej fazie konsultacji między departamentami komisji, które trwają zazwyczaj około miesiąca. Wczoraj Microsoft informował, że wciąż negocjuje z Komisją Europejską.

O wysokości kary za niekonkurencyjne działania (najprawdopodobniej będzie to grzywna) - zadecyduje komisarz Mario Monti na tydzień przed ostatecznym głosowaniem, które powinno nastąpić w marcu lub kwietniu. MS został oskarżony o wykorzystywanie pozycji monopolisty na rynku oprogramowania poprzez blokowanie dostepu konkurencyjnym firmom do specyfikacji technicznych swoich produktów. Drugi zarzut dotyczy aplikacji do odtwarzania plików audio-video Windows Media Player, którą MS włączył do swojego systemu. W efekcie koncern ograniczył dostęp do rynku producentom konkurencyjnych aplikacji. Przesłuchania w tej sprawie zostały przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku. Komisja wysłuchała m.in. argumentów Novella, Sun Microsystems oraz RealNetworks. Postępowanie w sprawie MS toczy się od sześciu lat.

Tymczasem decyzja KE w sprawie przejęcia PeopleSoft przez Oracle powinna zapaść do 30 marca. Jak informowaliśmy wcześniej europejski regulator zawiesił dochodzenie, oczekując poszerzonych informacji od Oracle.

Zobacz również:


TOP 200