Próbne obciążenie

Program WebLoad pozwala badać wydajność aplikacji WWW.

Program WebLoad pozwala badać wydajność aplikacji WWW.

Nadmierne zainteresowanie serwisem WWW może do tego stopnia spowolnić jego działanie, że staje się on bezużyteczny. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku niecodziennego wydarzenia kulturalnego, sportowego czy politycznego, gdy naraz tysiące internautów zamierzają korzystać z serwisu. Temu zjawisku może zapobiec odgórne ograniczenie liczby jednocześnie obsługiwanych użytkowników. Do wyznaczenia granicznego obciążenia można wykorzystać programy (np. WebLoad), oceniające serwis metodą podobną do próby obciążeniowej mostu przed oddaniem go do eksploatacji.

Produkt firmy RoadView Software służy do testowania gotowych aplikacji WWW. Nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na przyswojenie zasad działania programu. Wbudowane do niego narzędzie Agenda Authoring i przeglądarka WWW pozwalają na przygotowanie testowego skryptu (zwanego w nomenklaturze WebLoad agendą). Program "nagrywa" działania podejmowane przez użytkownika, po czym zapisuje je w formacie JavaScript. Jednocześnie można uruchamiać kilka różnych skryptów (Moduł Cruise Control pozwala na określenie parametrów wydajnościowych, jakie powinien spełniać serwer, i dopasowanie do nich skryptów). Wynik testów jest na bieżąco monitorowany, który można zaprezentować także w postaci wykresu. Wyniki tekstów można eksportować do innych formatów (np. arkusza kalkulacyjnego). Cena programu jest uzależniona od liczby symulowanych użytkowników (klientów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200