Problemy z programem Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze względu na problemy związane z pobraniem aktualizacji programu Płatnik przedłużył ważność starej wersji oprogramowania do 1 lipca br.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze względu na problemy związane z pobraniem aktualizacji programu Płatnik przedłużył ważność starej wersji oprogramowania do 1 lipca br.

Istnieje pewna szansa, że podatnikom, którym do rozliczeń z ZUS potrzebna jest ta aplikacja, uda się do tego czasu pobrać Płatnika z sieci. "Mimo że najnowsza wersja dostępna jest od dłuższego czasu, podatnicy właśnie teraz zaczęli masowo pobierać pliki, co spowodowało przeciążenie łącza i serwerów" - tak tłumaczą sprawę przedstawiciele ZUS, zapraszając zniecierpliwionych do oddziałów po płyty CD.

Nawet jeśli przeciążenia nie dało się przewidzieć, to ZUS - który na informatyzację wydał ponad 1,6 mld zł - powinien mieć możliwość szybkiego zareagowania na zaistniałą sytuacje i np. udostępnienia dodatkowych serwerów z Płatnikiem lub zwiększenia przepustowości łącza internetowego. Dużo większe szanse na pozyskanie Płatnika daje odwiedzenie dedykowanej witryny www.platnik.info.pl, która należy do Prokom Software, twórcy aplikacji Płatnik.

Z Płatnika korzysta ok. 1 mln firm. W nowej wersji aplikacji wprowadzono System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI) - umożliwiający odbiór komunikatów zwrotnych z ośrodków ZUS. Nowością jest także możliwość nadania innym podmiotom prawa do elektronicznej komunikacji z ZUS w imieniu Płatnika - np. upoważnienia dla biura rachunkowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200