Problemy z platformami Windows

Office 97 stwarza problemy związane ze niezgodnością plików 16- i 32-bitowych.

Office 97 stwarza problemy związane ze niezgodnością plików 16- i 32-bitowych.

Wprowadzenie na rynek pakietu Office 97, który można instalować tylko w 32-bitowym środowisku pracy i inne oznaki tego, że Microsoft zamierza sukcesywnie odchodzić od produktów 16-bitowych, może wprowadzić użytkowników w zakłopotanie i spowodować, iż termin "platforma skrośna" nabierze nowego znaczenia.

Nie wszyscy zamierzają instalować na eksploatowanych komputerach 32-bitowe systemy operacyjne Windows 95 lub Windows NT, toteż kwestia odpowiedniej obsługi i zarządzania zarówno 16-, jak i 32-bitowymi aplikacjami nabiera obecnie szczególnego znaczenia.

"Należy ponownie zdefiniować termin "platforma skrośna", ponieważ między16 a 32-bitowymi aplikacjami daje się zauważyć wyraźna dychotomia" - powiedział Chris Le Tocq, analityk z Dataquest. - "Termin ten odnosi się obecnie już nie tylko do środowisk, które wykorzystują systemy Windows i Macintosh lub Windows i Unix".

I chociaż problem zarządzania i utrzymania systemu informatycznego, wykorzystującego jednocześnie Windows 3.x, Windows NT i Windows 95, nie jest wcale nowy, to użytkownicy podkreślają, że nabrał on obecnie szczególnego wymiaru. Nigdy nie było tak trudno pogodzić ze sobą aplikacji pracujących pod różnymi systemami, nie mówiąc o tym, że jest to czasochłonna czynność.

Użytkownika systemu informatycznego gnębią takie problemy, jak niezgodność różnych wersji programów lub makroinstrukcji, nowe rozwiązania lub funkcje są często niedostępne po uruchomieniu starszych wersji aplikacji oraz wspieranie przez kolejne wersje programów różnych protokołów.

"Coraz bardziej odczuwamy niedogodności związane z jednoczesnym eksploatowaniem 16- i 32-bitowych aplikacji" - powiedział John Pierce, wiceprezydent firmy Eagle Pacific Insurance Group Inc. - "Nie możemy używać mieszanki sterowników różnych standardów. Mamy wciąż problemy z bazami danych, szczególnie ze wsparciem dla interfejsu ODBC (Open DataBase Connectivity). Pracuje się szybciej i łatwiej, gdy używana jest tylko jedna platforma - przynajmniej do momentu, w którym aplikacje spełniają oczekiwania".

Office 97 nie jest jedynym przykładem aplikacji przeznaczonej tylko dla użytkowników Windows 95 lub Windows NT. Pakiet jest jednak traktowany jako swego rodzaju standard dla biznesu, a liczba zainstalowanych i wykorzystywanych 16-bitowych wersji Office jest ogromna.

Mając zainstalowany system Windows 95 i wykorzystując Office 95, należy zastanowić się nad tym, czy nowe funkcje oferowane przez Office 97 są wystarczająco atrakcyjne, aby dokonać upgrade'u pakietu. Trzeba pamiętać, że dokumenty Office 95 nie są zgodne z formatem Office 97 i ich stosowanie wymaga użycia specjalnych narzędzi oferowanych przez Microsoft.

Użytkownicy radzą sobie z tego typu problemami w różny sposób - opracowują specjalne strategie działania, które mają pogodzić ze sobą dwie platformy, lub rozważają możliwość sięgnięcia po aplikacje napisane w języku Java, które można uruchamiać na komputerach dowolnej platformy. Niektórzy natomiast sądzą, że problemy będą rozwiązane po zastosowaniu komputerów sieciowych NC.

Inni uważają, że najlepiej nie mieszać aplikacji 16- i 32-bitowych, korzystać z jednolitej platformy, a w razie potrzeby przeprowadzać kompleksowy upgrade.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200