Problematyczne opóźnienie

Microsoft znów opóźnił oficjalne wprowadzeniena rynek systemu operacyjnego Windows Server 2008.Nie oznacza to jednak, że organizacje zainteresowanejego wykorzystaniem muszą dłużej czekać.

Microsoft znów opóźnił oficjalne wprowadzeniena rynek systemu operacyjnego Windows Server 2008.Nie oznacza to jednak, że organizacje zainteresowanejego wykorzystaniem muszą dłużej czekać.

Informacja o przesunięciu pojawiła się na blogu Helene Love Snell, starszego menedżera produktu w zespole Windows Server 2008 (d. Longhorn). "Wydaje się, że to najlepsze miejsce, aby o tym poinformować" - przekonuje. Wiadomo, że wynika to z konieczności przedłużenia okresu testowania nowej platformy serwerowej Microsoftu. Dodatkowe testy mają zająć trzy miesiące. Finalna wersja systemu zostanie przekazana do produkcji w pierwszym kwartale 2008 r.

Mimo to firmy, które są zainteresowane jego wykorzystaniem już od pewnego czasu, mogły skorzystać z wersji beta. Natomiast od ubiegłego tygodnia, wraz z udostępnieniem wersji Release Candidate (RC) 0 uruchomiono oficjalny program dla firm zainteresowanych wykorzystaniem tej wersji w środowisku produkcyjnym. Obejmuje on pełne wsparcie techniczne konsultantów Microsoftu oraz materiały szkoleniowe. Zainteresowani mogą zgłaszać się osobiście lub za pośrednictwem partnerów biznesowych Microsoftu.

Polski oddział na razie czeka jednak na wersję RC 1, która pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy. Z pewnością nastąpi to jeszcze w tym roku. Niemniej zapisy do programu wystartują już pod koniec września br.

Agresywnie, ale bez przesady

Zachęcanie firm do wykorzystania wersji beta w środowiskach produkcyjnych to ostatnio popularna praktyka w firmie Microsoft. Podobnie jak w przypadku Windows Server 2008, firmy na całym świecie - w tym w Polsce - wykorzystywały produkcyjnie wczesne wersje Server 2005. Na wcześniejszej wersji beta Windows Server 2008 działał serwis internetowy oraz aplikacja rejestracyjna konferencji Microsoft Security Summit & Developer Day 2007. Utrzymywany był on przez DCS Computer Consultants Group.

Opóźnienie Windows Server 2008 oznacza, że najprawdopodobniej nie odbędzie się w terminie oficjalna premiera produktu, która miała mieć miejsce 27 lutego 2008 r. w Los Angeles. Podczas imprezy oficjalnie miały być zaprezentowane - poza Windows Server 2008 - także SQL Server 2008 i Visual Studio 2008. "Z moich rozmów z zespołem programistów wynika, że działają oni bardzo agresywnie, aby jednak zdążyć z wersją RTM jeszcze przed imprezą" - przekonuje Helene Love Snell. "Nie zmienia to faktu, że nie przekażemy jej do produkcji, zanim nie będzie gotowa" - zastrzega.

Microsoft wprawdzie nie odwołuje imprezy, niemniej mało prawdopodobne jest, że odbędą się oficjalne pokazy nowych produktów. Daty zakończenia prac nad pozostałymi aplikacjami to obecnie drugi kwartał 2008 r. w przypadku SQL Server 2008 i grudzień br. w przypadku Visual Studio 2008. Warto dodać, że pierwsza edycja Windows Server 2008 będzie ostatnią, którą będzie można uruchomić na 32-bitowych urządzeniach. Edycja druga, której wprowadzenie na rynek zaplanowano na 2009 r., będzie przeznaczona wyłącznie dla serwerów 64-bitowych.

Spieszmy się powoli

Pierwsza wersja beta Windows Server 2008 pojawiła się już w 2005 r. Jednak ze względu na dużą liczbę błędów okres produkcyjny przedłużył się aż do dziś. "Liczba testów do wykonania jest tak ogromna, że opóźnienia wydają się naturalne. Microsoft na pewno stara się jak najlepiej" - tłumaczy firmę Michael Cherry, analityk firmy Directions on Microsoft.

Wydaje się, że opóźnienia nie wpłyną na funkcjonowanie klientów koncernu z Redmond. Zwłaszcza że powszechna praktyka jest taka, iż większość z nich dokonuje migracji dopiero po ukazaniu się pierwszej aktualizacji Service Pack. Niewykluczone, że właśnie z tym zestawem poprawek związane jest opóźnienie. "W pierwszym kwartale przyszłego roku opublikowana zostanie pierwsza duża aktualizacja Service Pack dla Windows Vista, a prawdopodobnie niektóre elementy tego pakietu będą mogły być zastosowane także w Windows Server 2008. W obu systemach wiele komponentów przenika się" - uważa Al Gillen, analityk IDC.

Wiadomo także, że opóźnienie Windows Server 2008 wpłynie na datę wydania dodatku dla systemu - Windows Server Virtualization (WSV). Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że wpływ ten będzie niewielki. Wersja beta WSV ma być dostępna w momencie, gdy Windows Server 2008 będzie skierowany do produkcji. Wersja finalna ma pojawić się pół roku później.

Opóźnienia mogą mieć jednak wpływ na pewną grupę firm. Część organizacji IT decyduje się na zmianę serwerowych systemów operacyjnych wraz z wymianą infrastruktury. Odbywa się to w cyklach pięcioletnich. Niektóre z tych firm działają wciąż na Windows 2000, zatem przesuwanie premiery Windows Server 2008 może być dla nich problemem.

Ślimacza migracja

W pewnym sensie takie opinie potwierdzają dane prezentowane niedawno przez Netcraft. W czerwcu br. w Internecie działało na Windows Server 2008 ok. 2600 stron. Pewna ich część to jednak serwisy Microsoftu, od kilku miesięcy na Windows Server 2008 działa m.in. Microsoft.com. Pozostałe zaś to strony programistów i firm hostingowych. Wykorzystują oni dostępność Windows Server 2008 za pośrednictwem licencji Go Live, która umożliwia zastosowanie oprogramowania beta w testach lub środowisku produkcyjnym bez ponoszenia opłat. Według przedstawicieli Netcraftu, premiera nie będzie jednak stanowiła przełomu i liczba serwisów pracujących na Windows Server 2008 nie zwiększy się błyskawicznie. Poprzednik, Windows Server 2003 potrzebował kilku lat, aby zdominować Windows Server 2000. Nawet dzisiaj aż 5 mln stron wciąż pracuje na tej ostatniej platformie


TOP 200