Problematyczne katalogi

Obecnie administrator musi utrzymywać niezależne katalogi na serwerach NT i Microsoft Exchange. Zmieni się to wraz z premierą Windows NT 5.0 i 'Platinum'.

Obecnie administrator musi utrzymywać niezależne katalogi na serwerach NT i Microsoft Exchange. Zmieni się to wraz z premierą Windows NT 5.0 i 'Platinum'.

Choć Windows NT Server 5.0 nie trafił jeszcze do sprzedaży, to już teraz wywołuje duże emocje wśród przyszłych użytkowników. Największe z nich powodowane są nowymi usługami katalogowymi Acitve Directory, w które wyposażony będzie system operacyjny - a dokładnie sposobem, w jaki zintegrowane będą one z dostępnymi obecnie aplikacjami z rodziny BackOffice.

Uciążliwy Exchange

Jednym z najbardziej "uciążliwych" serwerów wchodzących w skład tego pakietu jest Microsoft Exchange, który wymaga od administratora zdefiniowania na początku wszelkich parametrów dotyczących użytkowników. Z jednej strony jest to rozwiązanie lepsze niż standardowe usługi katalogowe wbudowane w Windows NT 4.0, gdyż umożliwia określenie nie tylko imienia i nazwiska użytkownika, lecz również wielu dodatkowych informacji - adresu, numerów telefonów, pokoju, w którym pracuje itp. (w tym także w ograniczonym zakresie hierarchię osób zatrudnionych w firmie i mających konta pocztowe). Z drugiej, wymaga częściowego powtórzenia informacji wpisanych już raz przy tworzeniu konta sieciowego, a jednocześnie uniemożliwia wykorzystywanie tych danych w prosty sposób przez inne aplikacje pracujące na platformie Windows NT.

Razem czy osobno

Zapowiadane na przyszły rok wprowadzenie na rynek Windows NT 5.0 rodzi wiele pytań. Jednym z nich jest sposób integracji usług katalogowych dostępnych obecnie w ramach serwera Microsoft Exchange z nowymi usługami katalogowymi Active Directory. Czy misternie stworzona przez administratorów na serwerach Exchange struktura korporacji będzie mogła być zaimportowana do Active Directory? Czy znowu konieczne będzie utrzymywanie dwóch różnych katalogów i kilkakrotne wpisywanie tych samych danych?

Microsoft zapewnia, że nie będzie to konieczne. Wraz z NT 5.0 ma być dostarczony specjalny tzw. connector, który umożliwi wykonywanie dwustronnej synchronizacji danych między katalogami serwera Microsoft Exchange a usługami katalogowymi Active Directory.

Integracja w Platinum

Niemniej Active Directory nie będzie w tym przypadku pełnić funkcji repozytorium informacji dla serwera komunikacyjnego. Pełna integracja między Active Directory a Exchange będzie zrealizowana dopiero w kolejnej wersji tego serwera, znanej pod roboczą nazwą Platinum. Produkt ten nie będzie zawierał już własnych usług katalogowych, a co za tym idzie będzie wymagał do swojej pracy serwera Windows NT 5.0 z Active Directory. Niestety, nie wiadomo jeszcze kiedy Platinum będzie wprowadzone na rynek. Microsoft zapewnia, że powinno to nastąpić nie później niż w trzy miesiące od premiery Windows NT 5.0.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200