Problem Roku 2000: zagrożenie czy szansa dla rozwoju informatyki?

Kończą się przygotowania do roku 2000, a Problem Roku 2000 nie został do końca, wyczerpująco zdefiniowany!

Powoduje to dezorientację w mediach, w wyniku czego problemu nie rozumieją w pełni nie tylko przeciętni obywatele, ale nawet fachowcy informatycy, automatycy. Oto przykłady definicji Problemu Roku 2000:

"Rzeczpospolita" z 25 sierpnia 1999 r: "... nieprawidłowa interpretacja daty przez system komputerowy to zburzenie porządku w firmie". Cenne są wprawdzie uwagi autora publikacji, że jest to problem biznesowy, a nie tylko informatyczny, ale jednocześnie problem zawężono do komputerów.

Ulotka BIG BG dla klientów indywidualnych: "Istotą Problemu Roku 2000 są skutki różnych interpretacji dwucyfrowego zapisu roku przez systemy informatyczne... w związku z dwucyfrowym zapisem roku, np. 99".

Pokazane przykładowo popularne definicje Problemu Roku 2000 (a definicje fachowe firm komputerowych niewiele od nich odbiegają) oraz instrukcje postępowania z komputerami, np. opublikowane na serwerze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, są czasami żenujące (ograniczają się do sprawdzenia zegara czasu rzeczywistego w komputerach PC oraz zalecenia wymiany BIOS-u lub płyty głównej).

Niski stan świadomości przeciętnego użytkownika komputerów i wielu decydentów rodzi określone skutki - przykładowo:

Zawężenie Problemu Roku 2000 do komputerów, a właściwie do PC.

Zapominanie o tym, że wiele "komputerów", a właściwie procesorów jest zabudowanych w układach automatyki (sterowania) - i to jest naprawdę groźne dla firm i kraju.

Skoro nikt nie potrafi ani dobrze zdefiniować Problemu Roku 2000, ani zapewnić, że nic się nie stanie po 1 stycznia lub 1 marca 2000 r. - to może najlepiej wymienić cały sprzęt informatyczny, sieciowy, oprogramowanie systemowe i aplikacyjne, układy automatyki itd. przed końcem roku 1999 (korzystając z oferty last minute sprytnych firm komputerowych).

Kogo na to stać, może tak postąpić. Pytanie tylko, czy rzeczywiście uniknie problemów związanych ze zmianą daty, skoro do końca ich nie rozumie?

Próba zdefiniowania Problemu Roku 2000

Wprawdzie o tym, na czym polegał Problem Roku 2000, dowiemy się najwcześniej za kilka miesięcy, ale już teraz warto się pokusić o pewne przewidywania...

Problem Roku 2000 to możliwość błędnego rejestrowania oraz przetwarzania dat i czasu przez wszelkie urządzenia sterowane programowanymi mikroprocesorami, np.

  • układy automatyki (sterowanie i monitoring)

  • układy teleinformatyki (sieć informatyczna i telefoniczna)

  • systemy informatyczne (komputery i ich oprogramowanie).
Powyższa hierarchia nie jest przypadkowa, ponieważ najtrudniej jest sprawdzić gotowość do pracy w roku 2000 układów sterujących, central telefonicznych itd. (patrz: tabela)

Problem Roku 2000 to możliwość błędnego rejestrowania oraz przetwarzania dat i czasu przez wszelkie urządzenia sterowane programowanymi mikroprocesorami, np. układy automatyki (sterowanie i monitoring), układy teleinformatyki (sieć informatyczna i telefoniczna), systemy informatyczne (komputery i ich oprogramowanie).


TOP 200