PricewaterhouseCoopers wydzieli dział konsultingu

PWC zamierza wydzielić dział usług doradztwa biznesowego i informatycznego. Zostanie on wprowadzony na giełdę. W 2000 r. firma zamierzała sprzedać go HP za 17-18 mld USD.

PWC zamierza wydzielić dział usług doradztwa biznesowego i informatycznego. Zostanie on wprowadzony na giełdę. W 2000 r. firma zamierzała sprzedać go firmie Hewlett-Packard za 17-18 mld USD. Wydzielenie działu konsultingowego związane jest z wymogami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC - Securities & Exchange Commision), aby tę działalność oddzielić od audytu finansowego.

Prezesem PricewaterhouseCoopers Consulting zostanie Thomas O'Neill, obecny szef całej firmy. Dział doradztwa biznesowego i informatycznego PwC zatrudnia na świecie ponad 30 tys. konsultantów. W Polsce ok. 100 osób. Przychody PricewaterhouseCoopers Polska w 2001 roku finansowym (zakończonym w czerwcu ub.r.) wyniosły 311 mln zł (252 mln zł rok wcześniej). Szefem polskiego oddziału jest Peter Driscoll.

Zobacz również:

Proces podziału firm audytorskich zapoczątkowały Arthur Andersen i Accenture (poprzednio Andersen Consulting), które w 1989 r. zostały wydzielone z Andersen Worldwide. W założeniu firmy te miały działać w obszarach wobec siebie niekonkurencyjnych. AA w zakresie audytu i doradztwa podatkowego, AC w zakresie doradztwa organizacyjnego i technologicznego. W 1994 r. Arthur Andersen stworzył jednak własny departament technologiczny.

W 1999 r. dział konsultingu uniezależniła firma KPMG International. Kilka miesięcy później w wydzieloną firmę KPMG Consulting Cisco Systems zainwestował 1 mld USD. Na początku 2000 r. Ernst & Young sprzedał dział konsultingu firmie Cap Gemini. W Polsce od dwóch lat działa Cap Gemini Ernst & Young.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200