Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą inwestycje telekomunikacyjne

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ma ona ułatwić realizację inwestycji związanych z budową infrastruktury telekomunikacyjnej.

Znowelizowane przepisy upraszczają na przykład procedurę wydawania decyzji o lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej. Wprowadzają też inne zasady wykonywania przez zarządców dróg obowiązku lokalizacji kanałów technologicznych (miejsc na światłowody) w razie przebudowy lub remontu drogi i zmieniają definicję regionalnej sieci szerokopasmowej. Nowelizacja wprowadza także zmiany w ustawie o drogach publicznych, Prawie budowlanym i Prawie telekomunikacyjnym.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących inwentaryzacji zasobów infrastruktury telekomunikacyjnej, które wejdą w życie 1 kwietnia 2013 r. Nowelizowana megaustawa została uchwalona w 2010 r. Miała ona zapewnić rozwój dostępu do telekomunikacji, w szczególności do szerokopasmowego internetu, m.in. przez opracowanie prawno-ekonomicznych warunków budowy sieci nowej generacji. W ciągu dwóch lat jej obowiązywania pojawiły się jednak problemy z decyzjami dotyczącymi lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej, możliwości wykorzystywania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej i zasad związanych z realizacją obowiązku lokalizacji kanałów technologicznych w przypadku przebudowy dróg przez zarządcę.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł
  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200