Prezes i giełda

Mirosław Tarasiewicz, wybrany w drodze konkursu nowy prezes Soft-tronik Polska SA, ma w połowie 1999 r. wprowadzić spółkę na giełdę.

Mirosław Tarasiewicz, wybrany w drodze konkursu nowy prezes Soft-tronik Polska SA, ma w połowie 1999 r. wprowadzić spółkę na giełdę.

Po rezygnacji Jerzego Pyki, który przeszedł do firmy Tomasza Czechowicza MCI, prezesem jednego z największych polskich dystrybutorów IT został Mirosław Tarasiewicz, dawny wiceprezes Incomu. Rada nadzorcza wrocławskiej spółki aprobując jego wybór liczy na to, iż wprowadzi on Soft-tronik na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, tak jak to zrobił z działającą na rynku budowlanym firmą Howell. Mirosław Tarasiewicz uważa, że prospekt emisyjny spółki trafi do Komisji Papierów Wartościowych w grudniu br., a w połowie przyszłego roku zadebiutuje ona na rynku równoległym.

Nominacja dla nowego prezesa oznacza prawdopodobnie odejście od strategii rozwoju spółki w kierunku dystrybucji szerokoliniowej tzw. broadliningu. Wraz z przygotowaniami do wejścia na GPW, którym patronuje Coopers & Lybrand, Soft-tronik w najbliższym czasie zmieni nazwę i logo. Jak się dowiedzieliśmy, nazwa będzie "uproszczonym, łatwo rozpoznawalnym skrótem poprzedniej nazwy".

Z Mirosławem Tarasiewiczem, prezesem Soft-tronik Polska, rozmawia Olo Sawa

W którą stronę pójdzie Soft-tronik po objęciu przez Pana stanowiska prezesa spółki? Będzie dystrybutorem specjalizowanym, jak chciał tego Stanisław Winiarski, czy broadlinerem według wizji Jerzego Pyki?

Będziemy na pewno, tak jak do tej pory, dystrybutorem bardziej skomplikowanych urządzeń, czyli produktów sieciowych i serwerów.

Zatem mniej skomplikowane produkty, jak komputery osobiste, będzie rozprowadzał kto inny?

Umowy dystrybucyjne z Compaqiem i IBM-em w dziedzinie urządzeń PC uważam za cenne i nie zamierzam z nich rezygnować. Natomiast na pewno Soft-tronik nie stanie się przez to kolejną firmą typu CHS lub Computer 2000.

Pan pomoże spółce wejść na giełdę.

Tak, to jest jedno z moich najważniejszych zadań na najbliższy rok.

<hr size=1 noshade>Mirosław Tarasiewicz, wiceprezes Incomu, pracował następnie w ABCO, firmie zajmującej się dystrybucją artykułów spożywczych. Przez ostatni rok był prezesem Howella, spółki, która zadebiutuje we wrześniu br. na warszawskiej giełdzie.