Prezentujemy założenia nowej ustawy o e-podpisach

Skutki prawne podpisu elektronicznego

Zaawansowany podpis elektroniczny, weryfikowany przy pomocy certyfikatu wywołuje skutek prawny, jeżeli został złożony w okresie ważności tego certyfikatu. W przypadku złożenia podpisu elektronicznego w okresie zawieszenia certyfikatu skutek prawny następuje chwilą uchylenia zawieszenia. Zaawansowany podpis elektroniczny zapewnia integralność danych opatrzonych tym podpisem w ten sposób, że rozpoznawalne są wszelkie ich zmiany oraz jednoznacznie wskazuje certyfikat wykorzystywany do weryfikacji tego podpisu. Jeżeli zaawansowany podpis elektroniczny jest weryfikowany przy pomocy ważnego certyfikatu uznaje się, że został złożony przez podpisującego wskazanego w tym certyfikacie i w okresie ważności certyfikatu.

Dane w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym wywołują skutki złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej. Podpis łączny wywołuje zaś skutki reprezentacji łącznej na zasadach określonych przez właściwe przepisy, umowę albo statut. Ilekroć przepisy przewidują złożenie podpisu elektronicznego innego niż podpis kwalifikowany, złożenie przez podpisującego podpisu kwalifikowanego jest równoznaczne ze złożeniem podpisu elektronicznego, o których mowa w tych przepisach.

Ilekroć dane w postaci elektronicznej zostały opatrzone imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL osoby fizycznej przyjmuje się, iż osoba ta w celu dokonania czynności która nie wywołuje skutków prawnych, złożyła podpis dla celów identyfikacyjnych.

Podpis elektroniczny może być znakowany czasem. Uznaje się, że podpis elektroniczny znakowany czasem został złożony nie później, niż w chwili dokonania tej usługi. Kwalifikowane znakowanie czasem wywołuje skutki prawne daty pewnej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli zostało dokonane w okresie ważności certyfikatu służącego do jego weryfikacji. Datownik elektroniczny stanowi dowód tego, że usługa została wykonana w czasie określonym w tym datowniku. Skutki prawne stosowania datownika elektronicznego określają przepisy odrębne.

Nie można odmówić ważności i skuteczności podpisowi elektronicznemu tylko na tej podstawie, że istnieje w postaci elektronicznej lub że dane do weryfikacji tego podpisu nie mają kwalifikowanego certyfikatu, lub że podpis ten nie został złożony za pomocą bezpiecznego urządzenia służącego do składania podpisu elektronicznego (Art. 8).


TOP 200