Pretendent do tronu

Miliony użytkowników PC, korzystających dotychczas z DOS od dawna już oczekują nowego, w pełni wielozadaniowego systemu operacyjnego. Czy będzie nim Windows '95, trudno dziś jeszcze powiedzieć. Szczególnie, iż na rynku pojawiła się odmieniona, ulepszona, wersja IBM-owskiego systemu OS/2, o nazwie Warp.

Miliony użytkowników PC, korzystających dotychczas z DOS od dawna już oczekują nowego, w pełni wielozadaniowego systemu operacyjnego. Czy będzie nim Windows '95, trudno dziś jeszcze powiedzieć. Szczególnie, iż na rynku pojawiła się odmieniona, ulepszona, wersja IBM-owskiego systemu OS/2, o nazwie Warp.

Nowy OS/2 Warp sprzedawany jest w dwóch odmianach - jako kompletny system operacyjny oraz jako upgrade do wersji wcześniejszych. W obu wypadkach, tak jak to miało miejsce w przeszłości, udaje się go jednak zainstalować z pominięciem emulatora DOS/Windows, do czego zachęca bezpłatny Bonus Pack - zestaw przykładowych aplikacji, które pozwalają na rozpoczęcie pracy bez konieczności zakupu dodatkowego oprogramowania.

IBM pomyślał przy tym również o początkujących - znacznemu skróceniu uległ bowiem papierowy podręcznik zaś wzbogaceniu system kontekstowej pomocy dla użytkownika. OS/2 Warp ma obecnie nie tylko świetny, szczegółowy help, lecz także ładny i dopracowany samouczek. Jest także o wiele bardziej komunikatywny od swoich poprzedników, choć jeszcze tu i ówdzie zdarza się mu wyświetlić mogące wywołać panikę niezrozumiałe komunikaty.

Instalacja

OS/2 Warp instaluje się dość typowo jak na system operacyjny. Po wystartowaniu komputera z pierwszej dyskietki użytkownik może wybrać między instalacją ekspresową a szczegółową, zdecydować się na korzystanie z DOS-owskiego systemu plików FAT lub IBM-owskiego NTFS, a także zgodzić się lub nie na emulację DOS/Windows. W tym ostatnim wypadku nowością jest fakt, że OS/2 Warp jest w stanie zaadaptować do własnych potrzeb również Windows 3.11 (niestety bez jego mechanizmów sieciowych, choć z obsługą aplikacji korzystających z bibliotek Win32s) oraz, że wymaga od użytkownika dyskietek instalacyjnych Windows jeżeli środowisko to nie było wcześniej zainstalowane na twardym dysku komputera.

Osobnego omówienia wymaga tu kwestia upgrade'u systemu operacyjnego DOS/Windows. W trakcie prób okazało się bowiem, iż program instalacyjny radzi sobie dobrze jedynie ze standardową konfiguracją komputera, natomiast w przypadku, gdy jako shella Windowsów używamy Norton Desktopu, jako interpretera poleceń DOS-u i na dodatek mamy jeszcze QEMM-a, program instalacyjny sygnalizuje wiele błędów, a wewnętrzne środowisko Windows (Win-OS/2) w ogóle nie chce w nim poprawnie działać.

Usprawnienia

Co by jednak nie mówić, OS/2 Warp jest znacznie mniej wymagający podczas pracy i działa szybciej od swych poprzedników (można go uruchomić już na komputerze 386SX z 4 MB RAM). Pojawiający się po uruchomieniu Presentation Manager ma zmodernizowany interfejs graficzny (animowane ikony), możliwość zapamiętania konfiguracji dla wielu użytkowników oraz jest wyposażony w Launch Pad, programik który bardzo przypomina windowsowy HP Dashboard, a służy do gromadzenia podręcznych aplikacji. Dzięki niemu bajecznie łatwe okazuje się nie tylko uruchamianie programów, lecz także zarządzanie systemem, a więc wywoływanie takich poleceń jak np. minimized window viewer czy shut down.

Usprawnień jest zresztą więcej. Poprawiono stabilność systemu i wprowadzono mechanizm LRU (Last Recently Used), za sprawą którego na bieżąco analizowane jest "zapotrzebowanie na procesor i pamięć" dla poszczególnych aplikacji. Jednakże tym co najbardziej rzuca się w oczy użytkownikom, mającym jakieś doświadzczenia z wersjami 2.0 lub 2.1, jest możliwość sporządzenia dyskietki startowej oraz odtworzenia tzw. "ostatniej dobrej konfiguracji" (choć nie tylko), co okazuje się szczególnie przydatne podczas eksperymentów z licznymi sterownikami kart wideo (obecnie zajmują one aż 3 dyskietki) oraz przy nierozważnych zmianach pozostałych parametrów pracy systemu.

Bonus Pack

IBM jest jedynym bodaj producentem oprogramowania, który dołącza do własnego systemu operacyjnego tak bogaty zestaw startowych aplikacji. Mieszczący się na 14 dyskietkach Bonus Pack oferuje nam bowiem nie tylko bardzo przyzwoity pakiet zintegrowany IBM Works, lecz także oprogramowanie komunikacyjne - Fax Works, Hyper Access Lite, CompuServe Information Manager, IBM Internet Connection oraz ciekawostkę - system Person to Person, który pozwala na pracę grupową przez modem.

Jeśli komuś tego byłoby mało, we wspomnianym pakiecie odnajdzie też program narzędziowy System Information oraz aplikację Multimedia Viewer, uzupełniającą i tak bogate właściwości multimedialne Presentation Managera.

Na marginesie

OS/2 Warp ma spore szanse zyskać dużą popularność. Dostarcza bowiem użytkownikowi nie tylko możliwości wydajnej pracy, lecz również ma cechy, których próżno szukać u jego najgroźniejszego konkurenta Windows '95 - np. wielozadaniowość z wywłaszczeniem (preemptive multitasking), co czyni go produktem bardzo atrakcyjnym.

Jeżeli więc firma IBM dotrzyma przyrzeczeń i zajmie się jeszcze aktywniej promocją tego rozwiązania, może się rychło okazać, iż ok. 150-milionowa rzesza użytkowników PC wybierze to, co ma lepszy stosunek ceny do wydajności, a na tym polu najnowsza wersja OS/2 wydaje się być propozycją godną najwyższej uwagi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200