Presja bezpłatnego

Rynek OLAP zmienia się po wprowadzeniu przez Microsoft bezpłatnego rozwiązania Plato.

Rynek OLAP zmienia się po wprowadzeniu przez Microsoft bezpłatnego rozwiązania Plato.

Na rynku systemów objętych ogólnym terminem aplikacji analitycznych (OLAP) działa dzisiaj ponad 30 dostawców. Mimo kolejnych fuzji, liczba producentów nie spada, wręcz przeciwnie, od 1995 r. wzrosła prawie dwukrotnie. Wydaje się jednak, że wprowadzenie - jako bezpłatnego dodatku do serwera bazy danych Microsoft SQL Server 7.0 - motoru analitycznego OLAP Plato mocno wstrząsnęło tym rynkiem.

W cieniu Microsoftu

ajlepiej widać to na przykładzie spóźnionej i wyraźnie nieudanej fuzji firm Arbor i Hyperion, które w lipcu 1998 r. utworzyły firmę Hyperion Solutions. Błędy w integrowaniu produktów i niejasna polityka marketingowa zniechęciły klientów dotychczas wiernych obu firmom. Rosnąca presja marketingowa Microsoftu, już od końca 1996 r. obiecującego wprowadzenie produktów analitycznych OLAP do swoich serwerów bazy danych, spowodowała, że wielu klientów zdecydowało się poczekać na nowy produkt niż wiązać się z firmą o niepewnej przyszłości.

Nie można jeszcze ocenić pozycji Microsoftu na rynku systemów analitycznych OLAP, gdyż serwer Plato - dołączany do każdego serwera bazy danych SQL Server 7.0 - pojawił się na rynku dopiero w styczniu br. Wpływ koncernu z Redmond pozwoli jednak zilustrować przykład dotyczący wprowadzenia przez firmę rok wcześniej specyfikacji funkcji API - OLE DB dla OLAP (znanej poprzednio pod nazwą Tensor). Umożliwia ona dostęp do dowolnego serwera analitycznego. Pojawienie się tego produktu praktycznie pogrzebało inicjatywę konsorcjum przemysłowego OLAP Council, mającą na celu opracowanie zestawu funkcji MDAPI. Dzisiaj MDAPI 2.0 popiera tylko Oracle. Pozostali producenci stosują własne rozwiązania lub przeszli do obozu Microsoftu.

Wpływ Microsoftu na rynku OLAP będzie niewątpliwie widoczny w zwiększonych zakupach serwera bazy danych SQL Server 7.0 i klienckich aplikacji analitycznych do tego systemu. Dostarcza je dzisiaj ponad 10 firm, w tym Cognos i Seagate Software. Rośnie również pozycja małych firm, które stosują technologie analityczne Microsoftu w swoich narzędziach i aplikacjach.

Znaczenie wprowadzenia Plato spowoduje zapewne także zmniejszenie zapotrzebowania na inne wielowymiarowe serwery baz danych. Rozwiązanie OLAP Microsoftu działa wprawdzie tylko pod kontrolą Windows, ale nie ogranicza się do SQL Server. Może korzystać z danych zgromadzonych w wielu relacyjnych bazach danych.

Słabsze finanse

Wpływ Microsoftu zauważalny jest w spadku obrotów i pozycji czołowych do niedawna firm dostarczających produkty OLAP. Najgorzej przedstawia się sytuacja obecnego lidera rynku OLAP - Hyperion Solutions. Wartość akcji firmy spadła tak znacznie, że jej kapitalizacja rynkowa zmniejszyła się z 1,3 mld USD (w maju 1998 r.) do 300 mln USD (w marcu 1998 r.). Obroty Comshare - piątego co do wielkości przychodów producenta rozwiązań OLAP - w ostatnim kwartale spadły do 14,8 mln USD (23,9 mln USD rok wcześniej), a strata firmy wyniosła 1,4 mln USD.


TOP 200