Premiera układu Tulsa

Intel wprowadzi oficjalnie na rynek dwurdzeniowy układ Tulsa (przeznaczony do budowania wieloprocesorowych serwerów).

Firma ma nadzieję, że Tulsa pozwoli jej odbudować swoją pozycję na rynku procesorów i stawić czoła AMD oraz produkowanym przez nią układom Opteron.

Tulsa wzbogaci rodzinę dwurdzeniowych układów Xeon. Intel plasuje Tulsę wyżej niż wprowadzone na rynek wcześniej w maju oraz w czerwcu dwurdzeniowe układy Dempsey i Woodcrest. Układ Tulsa jest produkowany przy wykorzystaniu technologii 65 nm, ale jest oparty na starszej architekturze Netburst i platformie Truland (a nie na nowej Core Microarchitecture i platformie Bensley).

Zobacz również:

  • Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Układ Tulsa może być wykorzystywany do budowania serwerów zawierających cztery i więcej procesorów. Intel podaje, że Tulsa pracuje o 13% szybciej niż układ Paxville MP i pobiera mniej prądu (o 20 do 40%). Produkt zawiera dwa rdzenie Pentium 4 (3,4 GHz) i będzie produkowany w dwóch wersjach: 150-watowej i 95-watowej.

Intel wymienia dwa główne zalety nowego układu: każdy procesor może wykonywać jednocześnie cztery wątki, a bufor na dane ma pojemności 16 MB (Woodcrest ma do dyspozycji bufor o pojemności 4 MB).

Premiera Tulsy zapowiedziana jest na 29 sierpnia br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200