Premiera systemu IBM i 7.5

Firma wprowadziła do systemu operacyjnego IBM i, który zarządza serwerami opartymi na procesorach Power, pierwszą od trzech lat tak poważną aktualizację. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim części oprogramowania zarządzającego warstwą sprzętową serwerów. Chodzi tu głównie o procesor Power9 oraz - dostępny od trzeciego kwartału zeszłego roku - procesor Power10.

Grafika: IDG

Mowa o system operacyjny IBM i 7.5 (nie mylić z systemem iOS firmy Apple czy systemem IOS firmy Cisco). Zastępuje on system i7.4 z 2019 roku. Oprogramowanie to zarządza serwerami Power Systems, które mogą pracować również pod kontrolą firmowego, bazującego na systemie Unix systemu operacyjnego AIX), jak i pod kontrolą systemu Red Hat Linux.

System i 7.5 oferuje zupełnie nowy mechanizm szyfrowania haseł i ulepszone reguły bezpieczeństwa, takie jak maksymalna liczba prób wpisania haseł, czasy ich wygaśnięcia hasła, a także odporny na włamania klient FTP. Nowy system operacyjny OS poprawia skalowalność do maksymalnie 48 procesorów na partycję (chodzi o tryb SMT8), która to wielkość wzrasta w przypadku zastosowania usługi Lab Services do 240 procesorów na partycję.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Narzędzia serwisowe mogą teraz wyświetlać szczegółowe informacje dotyczące urządzeń NVMe, jak również obsługują w serwerach Power 9 i Power10 dyski SSD U.2 15 mm NVMe, które mogą mieć pojemność 800 GB, 1,6 TB, 3,2 TB lub 6,4 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200